Alsancak Limanı’nda Avm Yapılmasına Danıştay Freni

Alsancak Limanı’nda Avm Yapılmasına Danıştay Freni

Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin, İzmir Alsancak Limanı’nda AVM yapılmasına ilişkin plana karşı açtığı dava, Danıştay 6.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin, İzmir Alsancak Limanı’nda AVM yapılmasına ilişkin plana karşı açtığı dava, Danıştay 6. Dairesi tarafından karara bağlandı. Danıştay, limana yapılması öngörülen AVM için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay 6. Dairesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından İzmir Kruvaziyer Limanı için onaylanan ve alan içinde alışveriş merkezi yapılmasını öngören tartışmalı planla ilgili yürütmenin durdurulması kararı verdi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İzmir Limanı’nda ‘Kruvaziyer Liman’ adı altında büyük bir alışveriş merkezi öngören ve Özelleştirme İdaresi tarafından 30.04.2012 tarihinde onaylanan 1/25 bin ölçekli nazım imar planı değişikliği, 1/5 bin ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği hakkında Mimarlar Odası’nın açmış olduğu dava sonunda Danıştay 6. Dairesi'nce 10.09.2013 tarihinde yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir.” denildi.

Öte yandan Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin şehir planlaması kapsamında açtığı ikinci dava da karara bağlandı. Buna göre İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Altındağ-Çamdibi nazım imar planı ve plan notu değişikliği ve ilavesi kararı, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.