'Alo Gıda 174'e En Fazla Şikayet Et Ve Et Ürünlerinden

'Alo Gıda 174'e En Fazla Şikayet Et Ve Et Ürünlerinden

Afyonkarahisar’da, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün ‘Alo Gıda 174’ hattı ile birlikte e-maille gelen şikayetlerde birinci sırayı et ve et ürünlerinin aldığı bildirildi.

Afyonkarahisar’da, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün ‘Alo Gıda 174’ hattı ile birlikte e-maille gelen şikayetlerde birinci sırayı et ve et ürünlerinin aldığı bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, güvenilir gıda üretim ve tüketiminin denetlenebilirliğinin sürdürülmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Gerek, Alo Gıda 174 hattına gelen ihbarlar, gerekse telefon ve elektronik postayla gelen şikayetlerde anında değerlendiriliyor. Müdürlüğe 4 yıl içerisinde yaklaşık bin 700 şikayet ulaştı. Bu şikayetlere istinaden yapılan resmi kontroller sonucunda 181 işletmeye adet idari yaptırım uygulandı. Şikayetlerin sektör olarak dağılımında ise listebaşını 470 şikayet ile et ve et ürünleri aldı. Onu 158 şikayet ile süt ve süt ürünleri,155 şikayet ile de tahıl, un ve unlu mamuller sektörü izledi. Yine bu şikayetlerin 58'i ise gıda kaynaklı zehirlenme şüphesi ile yapıldı.

24 ADET KESİMHANE MEVCUT

Afyonkarsahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, bugüne kadar halkın sağlığını korumak için gerek rutin, gerekse ihbarların değerlendirilmesi neticesinde kontrolsüz kaçak hayvan kesimlerinin yapıldığını çok kez tespit ettiklerini söyledi. Arap, bu yapılan denetimlerde yasalar gereği ele geçirilen birçok hayvan etinin imha ettiklerini ve kesimhanelere gerekli idari para cezaları uyguladıklarını belirtti. Arap,Türkiye'nin en fazla kesimhane ve et işleme tesislerine sahip illerinden birinin de Afyonkarahisar olduğunu söyledi. Arap, 24 adet kesimhaneyle birlikte 100’e yakın et işleme tesisinin bulunduğunu belirterek, yasalar çerçevesinde bunların modernizasyon çalışmalarını hızla tamamlamaya çalıştıklarını belirtti. Arap, et ürünlerinin dışında gıda ve süt ürünlerde de bir çok hileli ve bozuk ürünün ele geçirilerek imha edildiğini dile getirdi.

Yumurta, süt ve et ürünlerinde hem fiziki şartların değiştiğini, hem de üretimdeki kriterlerin standardının değiştiğini belirten Arap, "İşletmeler gerçekten bu konuda gayret gösteriyorlar. Sisteme uyum sağlayamaya çalışıyorlar. Şu anda yüzde 30'u modernizasyonunu tamamladı. Geriye kalanların büyük bir bölümü de yıl sonuna kadar tamamlar diye düşünüyoruz. Et ve süt sektöründe kapananlar olacak. Ayakta kalanlar kar edecekler. Kaliteli üretim yaptıkları için satışları artacaktır. İtibarlı işletmeler olacaklardır." dedi.
Güvenilir gıda tüketimi konusunda en iyi müfettişin vatandaşın kendisi olduğunu belirten Arap, bu konuda 4 yıl önce hizmete giren ‘Alo 174 Hattı’nın kullanılması çağrısında bulundu. Arap, bu hattın amacının güvenilir gıda kavramının benimsenmesine ve toplumun bu konudaki bilinç düzeyinin yükseltilmesine yardımcı olmak olduğunu anlattı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Tüketicilerin gıda ile ilgili tüm şikayetlerini vakit kaybetmeksizin bakanlık çağrı merkezine telefon veya elektronik posta vasıtası ile iletebiliyor. Çağrı merkezine ulaşan bu şikayetler anında ilgili il ya da ilçe müdürlüklerine internet vasıtası ile iletiliyor. Bu şikayetler il ya da ilçe müdürlüklerinde çalışan kontrol görevlileri tarafından değerlendiriliyor. Müdürlükler tarafından yapılan işlemlerle ilgili de şikayet sahibine yine internet ortamından detaylı bilgi aktarılıyor. Şikayet sahibi, şikayeti esnasında kendisine verilen başvuru numarası ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yaparak şikayetinin neticesini öğrenebiliyor.


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.