Almanya’nın Güneybatı Bölgesi İşsizlik Seviyesini Korudu

Almanya’nın Güneybatı Bölgesi İşsizlik Seviyesini Korudu

Almanya'nın Baden-Württemberg (BW) eyaletinde Temmuz ayı işgücü piyasası verilerinin yayınlanması sonucu ortaya çıkan pozitif tablo tüm mercileri memnun etti.

Almanya'nın Baden-Württemberg (BW) eyaletinde Temmuz ayı işgücü piyasası verilerinin yayınlanması sonucu ortaya çıkan pozitif tablo tüm mercileri memnun etti. BW Eyaleti Çalışma Bakanı Katrin Altpeter, ülkenin genelinde artan işsizliğe rağmen, ülke çapında en iyi piyasa verilerine sahip olmalarını, sevindirici bir durum olarak niteledi. Eyaletin Ekonomi Bakanı Nils Schmid ise dünyada hale devam eden ekonomik belirsizliklerin ve Euro krizinin sürdüğü bir ortamda, yüzde 4 oranında bir işsizliğin, AB ve dünya çapında en iyi oranlardan biri olduğunu söyledi.

Uzmanlar, Avrupa’nın özellikle kıyı ülkeleri başta olmak üzere, birçok ülkesinde 2008 finans krizinin etkileri hala sürerken, bilhassa Baden-Württemberg eyalet ekonomisinin bir önceki aylarda olduğu gibi, stabil ve sabit verilere sahip olmasını yüksek ihracat ve artan iç piyasa talebine bağlıyor. Bu arada özellikle orta ve ileri yaştaki işsizlik seviyesi sevindirici olurken, gençler arasındaki işsizlik oranının rahatsız verecek kadar yüksek olduğuna işaret eden Çalışma Bakanı Altpeter, işletme yerlerine çağrı yaparak, staj eğitimlerini bitirme aşamasında olan gençlere firmaların perspektif sunmalarını istedi.

Özellikle ekonomik belirsizliklerin sürdüğü ve kalifiye işçi eksikliğinin yaşandığı bir ortamda firmaların gençlere sahip çıkarak destek olmalarının yine işletme yerlerinin kalifiye işçi eksikliği için en iyi çözüm yöntemi olacağını belirten Altperter, bunun da güçlü büyümeye ve istihdam piyasasındaki dalgalanmayı aşağı seviyelere çekeceğini kaydetti.

Güçlü endüstri ağı sayesinde ülkenin ekonomi motoru olarak da bilinen BW, Bavyera’dan sonra en az işsizliğin olduğu eyalet olarak istatistiklerde yerini alıyor.

Almanya’nın güneybatı eyaleti olan BW'de işsiz sayısı genel eğilimin aksine bir öncesi aylardaki seviyesini koruyarak yüzde 4,0 oranında kaldı. Bu arada ikinci çeyrekte özellikle elverişli mevsim şartları eyaletin iş piyasasını önemli derecede pozitif etkilemiş gözüküyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.