Almanya'da Hastanelere Kalite Notuna Göre Maddi Kaynak Dönemi

Almanya'da Hastanelere Kalite Notuna Göre Maddi Kaynak Dönemi

Almanya'da Birlik partileri (CDU/CSU) ve SPD arasındaki koalisyon görüşmelerinde anlaşma sağlanan maddelerin sayısı her geçen gün artıyor.

Almanya'da Birlik partileri (CDU/CSU) ve SPD arasındaki koalisyon görüşmelerinde anlaşma sağlanan maddelerin sayısı her geçen gün artıyor. Taraflar arasında sağlık politikası alanında ve hastanelerin performansı konusunda da anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre hastaneler için not sistemi geliştirilecek ve ödemeler de buna göre yapılacak.

Almanya´da halen 2 bin civarında hastane bulunuyor. Bunlara ödeme belli bir miktarda yapılıyor ve ödemede hastanenin sağlık hizmetlerindeki kalitesi dikkate alınmıyor. Yeni sisteme göre hastaların muayenesi ve hastalıklarının veya iyileşme sürecinin seyri ile ilgili kayıtlar birleştirilecek. Bu kayıtlara göre uzmanlar hastanede verilen hizmetin kalitesi ile ilgili değerlendirmede bulunacak ve not verecek.

Eğer bu not çok iyi değilse hastaneye yapılan ödemeler de bundan etkilenecek. Avrupa´da hastanelerin kalitesi konusunda en fazla bilgi toplayan ülkenin Almanya olduğunu hatırlatan SPD´nin sağlık politikaları uzmanı Karl Lauterbach, hastanelerin aldığı not konusunda da vatandaşın daha iyi bilgilendirileceğini söyledi. Lauterbach, böylece vatandaşın hastane tercihini buna göre yapma imkanına sahip olacağını ifade etti.

Koalisyon görüşmelerine Birlik Partileri adına katılan Jens Spahn da hastanın hastaneden çıktığında evinde iken verilen sağlık hizmetlerinin kalitesinin de ölçüleceğini ve kayıtlara geçeceğini belirtti. Almanya´da hastanelerde verilen hizmetin kalitesi bugüne kadar kaydediliyordu, ancak bu kamuoyuna açıklanıp vatandaşın bilgisine sunulmuyordu.

Yeni kararların hastane sayısını etkilemesi ve hizmeti çok iyi olmayan hastanelerin kapanmasına yol açması bekleniyor. Ülkede 2002 yılında 2 bin 221 hastane vardı. On sene sonra bu sayı 2 bin 17´ye gerilemişti. Günümüzde de mevcut hastanelerin üçte biri zarar ediyor. Bavyera eyaletinde ise durum daha dramatik olarak gösteriliyor. Eyaletteki tüm hastanelerin yarısı zarar ediyor.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.