Alman Mahkemesi Karar Verdi: Çocuklar Her Şartta Anne Babaya Bakmak Zorunda

Alman Mahkemesi Karar Verdi: Çocuklar Her Şartta Anne Babaya Bakmak Zorunda

Almanya’da Federal Yargıtay, yetişkin ve gelir sahibi çocukların her durumda ebeveynlerin bakımlarından sorumlu olduğunu karar verdi.

Almanya’da Federal Yargıtay, yetişkin ve gelir sahibi çocukların her durumda ebeveynlerin bakımlarından sorumlu olduğunu karar verdi.

Federal Yüksek Mahkeme (BGH) verdiği karar ile yurttaki bakım masrafını üstlenmesi için evladın ebeveyni ile irtibatının olmasının gerekmediğine hükmetti.

Mahkeme kararında, evladın masrafları ödemesine gerekçe olarak ebeveynin çocuğunun 18 yaşına kadar babalık ve bakım görevini yapmış olmasını gösterdi.

Karar, babasıyla yıllardır bağlantısı olmayan ve babası tarafından mirasından da mahrum edilen Bremenli bir memurun, bir süre önce ölen babasının yaşlılar yurdu bakım parasını ödemek istememesi üzerine alındı.

Bu kararla memur oğul, davayı açan Bremen Belediyesi’ne 9 bin Euro tutarında bakım masraflarını ödeyecek.

Belediye, babanın emekli aylığı yaşlılar yurdu masrafını karşılayacak tutarda olmadığı için oğlundan aradaki farkı talep etmişti.

Davalı memur oğul ise ölen babasının lise yıllarından itibaren kendisiyle bağını kopardığını, ayrıca kendisini de mirasından men ettiğini gerekçe göstererek, babalık görevi ihmali olduğunu ileri sürerek bakım masraflarını ödemek istememişti. Bunun üzerine mahkeme Federal Yargıtay’a taşınmıştı.

Federal Yargıtay karar gerekçesinde, babanın oğluyla bağlantısını kopardığında, kendisinin 18 yaşını doldurmuş olduğunu, dolayısıyla bu yaşa kadar babanın babalık görevini yerine getirdiğini belirtti.

Uzmanlar, Almanya’da her geçen gün emekli aylıklarının azalması ve yaşam süresinin uzun olması nedeniyle gelecek yıllarda bakım masraflarını karşılayamayacak ebeveynlerin çoğalacağını ve bu nedenle bu tür davaların sayısında büyük artış olacağını dile getiriyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.