Alışverişin merkezi toptancı

Alışverişin merkezi toptancı

Bir yandan üretim gerçekleştiren bir yandan da toptan satış yapan toptancıların yolunu perakende alışveriş yapmak isteyen vatandaşlarda tutuyor

Vatandaşlar daha ucuz olduğu için  buraları tercih ediyor. 11 ayın sultanı olan Ramazan ayında geceleri çalışan ve bayramı en bereketli şekilde yaşayan toptancılar esnafı Kurban Bayramı'nda Ramazan Bayramı'nda ki kadar işlerin iyi olmadığını söylüyor. Toptancılar Çarşısı olarak bilinen ve tekstil ürünleri ile ayakkabı ürünlerinin satıldığı pazar da tekstilci esnafının büyük çoğunluğu perakende satışı yapmadan toptan satış yaparken, toptan satış yapan ayakkabıcı esnaflarının bazıları perakende satış da yaparak gelen müşterileri ile oluşan bağını korumaya çalışıyor.  Eski kunduracılar olarak bilinen, toptan ve perakande ayakkabı satışı yapan dükkanlar ise perakende satışı yaptıkları için bayramın havasını  bu günlerde de yaşıyor. Toptan fiyatına perkande satışı yaptıklarını dile getiren ayakkabıcı esnafı Yusuf Alakovalı, vatandaşın alım gücünün olmadığını söyledi. Alakovalı, kendilerinin sabit müşterileri olduğunu dile getirdi. Alakovalı, “Bayram haftası olması nedeni ile pazar günleri de dükkanlarımızı açarak, satış yapmaya çalışıyoruz. Bizler buradaki ürünlerimizi üreticilerden toptan fiyatına aldığımız için müşterilere de perakende satışı yaparken, çarşıdaki birçok yere göre daha ucuz ve makul fiyatlara müşterilerin hizmetine sunuyoruz. Burası merkeze biraz uzak olduğu için alışveriş yapmak için herkes burayı tercih etmiyor. Bizim de sabit müşterilerimiz var, onlar geliyor genellikle, gelen müşterilerimiz memnuniyetlerini kendi yakınlarına eşine, dostuna da tavsiye ediyor bu şekilde gelen müşterilerimiz de var” dedi. Fiyatlarının da uygun olduğuna da dikkat çeken Alakovalı, “Bizim burada dükkan kiralarımız daha ucuz olduğundan ve getirdiğimiz ürünleri toptancıdan daha uygun fiyatlara aldığımız için çarşıdaki birçok dükkana göre fiyatlarımız daha ucuz, bunu bilen müşteriler de zaten alışveriş yapacağı zaman gelip bizi buluyor” diye konuştu. Alakovalı, fiyatların 25 TL'den başlayıp yukarıya kadar çıktığını ve 4 kişilik bir ailenin bayram için ayakkabı ihtiyacının 100 TL ile 200 TL arasında giderebileceğini sözlerine ekledi. Bayramlık ayakkabı alışverişi için toptancılar çarşısına gelen Ahmet Soytürk ise, “Buralarda şehir merkezindeki dükkanlara göre daha ucuz ürünler satılıyor. Biz de yıllardır buradan alışveriş yapıyoruz. Pazar günleri dahil şehir mekezine gitmek yerine buraya gelip ayakkabı ihtiyacımızı karşılıyoruz. Yıllardır buradan alışveriş yaptığımız için bize buradaki arkadaşlarımız daha cana yakın geliyor. Alışveriş ortamı burada daha güzel. Burada zengin ürün çeşidi olduğu için aradığımız her türlü modeli de burada bulabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

TEKSTİL ÜRETİCİLERİ BAYRAMI ÖNCEDEN YAŞADI

 Toptan satış yapan tekstilci esnafları, bayramın bereketini yaklaşık bir ay öncesinden yaşadıklarını söylüyor. Bayramın son 10 günün çarşıdaki perakende satışı yapan esnaf için bayram havası şeklinde geçtiğini söyleyen tekstilci esnafları, “Çarşıda perakende satışı yapan tuhafiyeci arkadaşlarımız, özellikle bayramdan 10-15 gün önce, dükkanındaki eksiklerini tamamlamak için buraya gelirler ve alışverişlerini yaparlar, bizim için asıl bayram havası o zaman başlar. Bayrama sayılı günler kala, biz burada satış yapamayız. Ancak dükkan komşusu olduğumuz veya hatırını kıramadığımız arkadaşlarımız eşini dostunu getirirse ozaman onlara ürünlerimizi satarız. Bu yapılan alışverişler de eski dostlar da geliyor. Bunun yanında bu kişilere nerede ise unutulmuş bir alışveriş çeşidi olan veresiye satışlarda sunuluyor. Veresiye ve ucuz olan bu alışveriş için birçok kişi toptan perakende satışı yapan dükkanları tercih ediyor” diye konuştu.

ŞEKER ÜRETİCİLERİ PERAKENDE SATMIYOR

Bayramlık alışverişini yapan vatandaşlar şekercilerin de yolunu tutuyor. Birçok vatandaş evinin yakınında bulunan marketinden, alışveriş merkezinden şekerini alırken, bir kısmı da çarşıdaki şekercilerin ve tatlıcaların yolunu tuttu. Bayrama sayılı günlerin kaldığı bu günlerde, vatandaşın isteğine cevap vermeye çalışan şeker ve tatlıcı esnafı da oluşan yoğunluğa cevap verebilmek için  çalışmalarını artırdı. Yoğun üretim çalışmasını sürdüren şekerci esnafı hem toptan satış hem de ihracat yaptığı için perakende alışveriş yapmaya gelen vatandaşların ihtiyaçlarına cevap veremiyor.  Şekerci esnaflarından uzun yıllardır Konya’da şeker ve çikolata üreticiliği yapan Abdullah Uyanık, şeker üretiminde Ramazan ayının ve Ramazan Bayramı'nın daha güzel geçtiğini söyledi. Uyanık, “Mayıs ayı itibariyle bizim işlerimizde yoğunluk başlıyor. Biz genelde yurt dışı çalışıyoruz. Yurtdışı çalışırken, Türkiye'deki şeker ihtiyacını da ihmal etmiyoruz. Ama biz de perakende satış yok” dedi. Vatandaşların bayramlarda sıkça tükettiği şekerlerin üretimi hakkında da tüketiciyi bilgilendiren Uyanık, “Gereken ham maddeleri temin ettikten sonra üretimin tamamını kendi yerimizde gerçekleştiriyoruz. Temin ettiğimiz ham maddelerin tamamı helal sertifikalı ürünler. Bu noktada ürünlerimiz sorunsuz tüketilebilir. Burada ham maddeler temin edildikten sonra şeker ilk olarak kazanlarda belirli derecede kaynatılır. Daha sonra soğutularak bir süre bekletilir ve makinelere sürülür. Makineler burada otomatik olarak şekeri keser ve paketler” diye konuştu. Uyanık, hijyeni ve sağlığı birinci sırada esas olarak ele aldıklarını belirtti. Uyanık, üretilen şekerlere el değmediğini de belirtti.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum