Alevi Temsilcileri, Cumhurbaşkanı Gül'ün Muharrem İftarında Bir Araya Gelecek

Alevi Temsilcileri, Cumhurbaşkanı Gül'ün Muharrem İftarında Bir Araya Gelecek

Türkiye'deki Alevi dernekleri ve vakfı temsilcileri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği Muharrem ayı iftarında bir araya gelecek.

Türkiye'deki Alevi dernekleri ve vakfı temsilcileri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği Muharrem ayı iftarında bir araya gelecek. Çankaya Köşkü'nde verilecek iftarda bir Alevi dedesi tarafından sofra gülbengi (dua) okunacak. İftar sonrasında Alevilerin sorunları ve istekleri, hoşgörü ve barış sürecine yönelik görüşmeler olacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 11 Kasım'da Türkiye genelindeki Alevi dernek ve vakıflarının temsilcilerini Muharrem ayı iftarında buluşturacak. Çankaya Köşkü'ndeki iftara Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, Selahattin Özel, Eskişehir Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı İrfan Çetinkaya ve Cengiz Hortoğlu gibi Alevi camiasının ileri gelenlerinden oluşan 8 kişi katılacak. İftar sofrasında Eskişehir'den gidecek bir Alevi dedesi de sofra gülbengi okuyacak. Cumhurbaşkanı, iftar yemeğinin ardından konuklarıyla baş başa bir görüşme yapacak. Bu görüşmede, Alevilerin sorunları, sıkıntıları, çözüm yolları ele alınacak. Ayrıca, görüşmede hoşgörü ve barış süreci de ele alınacak.

Bu arada, Alevi dernek ve vakıf temsilcileri ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da iftar yemeğinde bir araya geleceği öğrenildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, 13 Kasım'da Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii'nde Muharrem ayı münasebetiyle iftar yemeği verecek. Diyanetin bu yemeğine Alevi dernek ve vakıf temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katılacak.

Eskişehir Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı İrfan Çetinkaya, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Alevilerin temsilcileriyle devletimizin zirvesi olan Köşk'te hem de Muharrem ayında bir iftar sofrasında bizleri bir araya getirmesi büyük önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Gül'ün bu davranışı bizi bir hayli memnun etti. Bu, devletimizin, hükümetimizin bizlere verdiği değerin bir göstergesidir. Köşkteki bu davet, bizleri ziyadesiyle memnun etti. Bu davete iştirak edeceğiz, bu tür organizasyonların de devam etmesini arzuluyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül'e; sorunları, sıkıntıları, önerileri ve çözüm yolları konusunda kendi fikirlerinin bulunduğu bir dosyayı vereceklerini ifade eden Çetinkaya, "Devletin en üst zirvesi olan Cumhurbaşkanımızın bizlere değer vererek kabul etmesi büyük anlam taşıyor. Cumhurbaşkanı Gül'e bir dosya ile gideceğim. Bu dosyayı kendisine hem sözlü hem de yazılı olarak ileteceğim. Bu iftarın ve görüşmenin olumlu geçeceğine inanıyorum. Bu, bize verilen değerin bir göstergesidir." şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.