Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Geçmez: Başbakan Nefret Diliyle Ayrımcılık Yapıyor

Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Geçmez: Başbakan Nefret Diliyle Ayrımcılık Yapıyor

Okmeydanı’nda çıkan olaylarda boynuna isabet eden kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt için Okmeydanı Cemevi’nde cenaze töreni düzenlenecek. Tören öncesi basın açıklaması yapan Alevi Bektaşi Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı...

Okmeydanı’nda çıkan olaylarda boynuna isabet eden kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt için Okmeydanı Cemevi’nde cenaze töreni düzenlenecek. Tören öncesi basın açıklaması yapan Alevi Bektaşi Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Başbakan Erdoğan’ın nefret söylemlerini eleştirdi. Başbakan'ın Alevilerle ilgili 'ateist, Zerdüşt' gibi ithamlarda bulunduğunu belirten Ercan Geçmez, “Türkiye ateş üzerinde. Bu ateşi zaman zaman başbakan ateist aleviler diye söylüyor, dönem dönem başbakan Zerdüşt Kürt’ler diye söylüyor. Dönem dönem başbakan o da aleviymiş diyor. Dönem dönem başbakan burada öldürülen Berkin canımızın annesine hakaret ederek toplumu yuhlatarak, kışkırtyor.” dedi.

Okmeydanı’nda çıkan olaylarda hayatını kaybeden Uğur Kurt için Okmeydanı Cemevi’nde cenaze töreni düzenlenecek. Akşam saatlerinde düzenlenecek cenaze törenin ardından Kurt’un cenazesi memleketi Sivas’a götürülecek. Tören öncesi cemevi önünde basın açıklaması yapan Alevi Bektaşi Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Uğur Kurt’un ölümüyle ilgili kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini kaydetti. Geçmez, “Şuan Uğur Kurt’un polis tarafından tamda katledildiği yerdeyiz. Beyaz örtünün altında Umut kardeşimizin kanı durmaktadır. Neyazıkki 24 saat geçmesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti Savcıları Cem Evi’ne gelme cesareti göstermediler. Biz burada basın açıklaması yaparken yukarıda da polis durmadan burayı gazlıyor şu an. Olay kamuoyuna yansıtıldığı gibi değildir aslında. Uğur kardeşimiz dün burada kendi köylüsünün bir cenaze töreni için Cem Evi’ne geliyor. Geldikten sonra polisin açtığı ateş sonucu Cem Evi avlusunda arkadaşımız katlediliyor. Polisin bu katliamlarına dur demek istiyoruz.” diye konuştu.

‘BAŞBAKAN, NEFRET DİLİYLE AYRIMCILIK YAPIYOR’

Başbakan Erdoğan’ın nefret söylemi içinde olduğunu vurgulayan Geçmez, Erdoğan’ın Alevilerle ilgili 'ateist, Zerdüşt' ifadelerini kullanarak ayrımcılık yaptığını ve kışkırtıcı davrandığını ifade etti. Geçmez sözlerini şöyle sürdürdü, “Türkiye’de bu nefret söylemini ağzından düşürmeyen bunu bir polistik malzeme olarak kullanan hükümetin bir an önce bu nefret söyleminden vazgeçmesi gerekiyor. Biz birlikte yaşamak istiyoruz. Ayrımcılığa ısrarla karşı çıkıyoruz. Ama ısrarla bizim birlikte yaşamamıza karşı çıkıyorlar. Israrla Türkiye’yi kendi çıkarlarına göre bölmek istiyorlar. Türkiye ateş üzerinde. Bu ateşi zaman zaman başbakan ateist aleviler diye söylüyor, dönem dönem başbakan Zerdüşt Kürt’ler diye söylüyor. Dönem dönem başbakan o da aleviymiş diyor. Dönem dönem başbakan burada öldürülen Berkin canımızın annesine hakaret ederek toplumu yuhlatarak, kışkırtyor. Ayrımcılığın başı Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanıdır. Başbakan bu ayrımcılığa devam ettiği sürece neyazıkki bu tür acılar yaşamaya devam edicez.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.