Alanya'da Yaşayan Yabancılara Cami Avlusunda İftar

Alanya'da Yaşayan Yabancılara Cami Avlusunda İftar

Antalya'nın Alanya ilçesinde yerleşik yaşayan yabancılara cami avlusunda iftar yemeği verildi.

Antalya'nın Alanya ilçesinde yerleşik yaşayan yabancılara cami avlusunda iftar yemeği verildi.

İlçe Müftülüğü tarafından Yeni Camii avlusunda verilen iftara; Alanya'ya yerleşik yaşayan 40 yabancı, 100 Türk vatandaşı katıldı. Yemeğe, Alanya İlçe Emniyet Müdürü Erkan Dur, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Erdal Tamrak, Orman İşletme Müdürü Cihat Yıkıcı, Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Sabri Karataş, Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu ile Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela katıldı. İlçe Müftüsü Topal yaptığı duaya bazı yabancılarda el açıp eşlik etti. Verilen iftar ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplayan Müftü Topal, ilçede yaklaşık 30 bin civarında yabancı yaşadığına dikkat çekti. Bunlara Alanyalıların tabiriyle ‘Yeni Alanyalılar, komşularımız’ denildiğini kaydeden Topal, Yeni Alanyalıların Türk inanç, kültür, gelenek ve göreneklerine çok ilgili olduklarını dile getirdi. Ramazan ayına mahsus oruç, teravih ve sahur gibi inançlara yabancıların ilgi duyduğuna dikkat çeken Topal, “Yabancılar bizim iftar sofralarımıza, Anadolu da ki iftar sofralarımıza dikkat çekiyor. Dolayısıyla bizim onlarla birlikte yaşamış olmanın birlikteliğimizin hem de onların bu alakalarının canlı tutulması, birlikteliğimizde ki iyilikleri ve güzellikleri geliştirmesini göz önüne alınarak müftülük olarak yeni Alanyalı komşularımıza bir iftar sofrası düzenledik.” dedi.
İftar yemeğine katılanların çoğunluğunun Avrupalı olduğunu ifade eden Topal, iftara katılanların aralarında ilçede yaşayıp Müslüman olan yabancılarında bulunduğunu kaydetti. Topal, “Şehrimizde ki sevgiyi, şehrimizdeki kardeşlik duygularını şehrimizde hangi dinde, hangi ırkta olursa olsun hoşgörülü içinde birlikte yaşayabildiğimiz bu görüntüyü özellikle iftar sofralarında bunu göstermek istedik.” diye konuştu.
ARDİD Başkanı Anjelika Anzhela ise iftar yemeğine davet edildikleri için mutlu olduğunu ve farklı dinlere mensup kişilerin iftar yemeğinde buluşmasının ilçede herkesin birbirini anlayarak bir yaşam sürmesinin göstergesi olduğunu kaydetti. Burada ki dini, sevgiyi paylaşmak için geldiklerini dile getiren Anzleha, bir arada yemek yemek, dualar okumanın kendileri açısından çok güzel bir duygu olduğunu ifade etti. Anzhela, “Bizim Rus dili konuşanlar, Ortodokslar olsun, değişik bir din olsun güzel bir Alanya da hep beraber böyle günümüzü paylaşmak gerçekten çok güzel.” şeklinde konuştu.
İlçede 5 yıldır yerleşik olarak yaşayan Rusya vatandaşı Viacheslav Kashelov ilk defa bir iftar yemeğine katıldığını belirtti. Türk inanç ve gelenek göreneklerine ilgi duyduğunu dile getiren Kashelov, şöyle konuştu: “Böyle güzel bir günde bir arada olmak gerçekten çok güzel Müslümanlarla birlikte iftar açmak güzel bir duygu bizim için. Çünkü biz burada yaşıyoruz ve burada ki dini olsun başka gelenekler olsun her şeye saygı duyuyoruz.”


CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.