Aktif-sen’den Müdür Atamalarına Tepki

Aktif-sen’den Müdür Atamalarına Tepki

Aktif Eğitimciler Sendikası Çarşamba Temsilcisi Yakup Kurak, "Millî eğitim bünyesinde yıllarca hizmet etmiş, yeri geldiğinde tatil yapmadan okulunun başında bulunmuş fedakar okul müdürleri hukuksuz uygulamadan nasibini almıştır.” dedi.Aktif...

Aktif Eğitimciler Sendikası Çarşamba Temsilcisi Yakup Kurak, "Millî eğitim bünyesinde yıllarca hizmet etmiş, yeri geldiğinde tatil yapmadan okulunun başında bulunmuş fedakar okul müdürleri hukuksuz uygulamadan nasibini almıştır.” dedi.

Aktif Eğitimciler Sendikası Çarşamba Temsilcisi Yakup Kurak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerinin performans değerlendirmelerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Çarşamba ilçesi Emirgan Parkı önünde toplanan sendikalı öğretmenler adına basın açıklamasını Yakup Kurak okudu. Yakup Kurak, şunları ifade etti:

“Ülke olarak tarihi günlerden geçtiğimiz şu süreçte biz eğitimciler de -klişe tabirle- gün geçmiyor ki yeni bir garabetle karşılaşmayalım ve her garabet katlanarak skandallar yumağına dönüşmesin. MEB’in 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle görevlerinden alınan yaklaşık 16 bin okul müdürünün yeniden görevlendirilebilmeleri için yapılan değerlendirme süresi tamamlandı ve puanlar açıklandı. Okul ve kurum yöneticilerinin performans değerlendirilmesi için 40 puanı okul içi, 60 puanı da milli eğitim müdürlüklerince yapılan puanlamada 75 puanı alabilen müdürler başarılı sayılmışlardır. Okul içi öğretmen, öğrenci ve veliden 40 tam puan alan birçok okul müdürü ise ilçe milli eğitim müdürlüklerinden 35 puan verilmeyerek başarısız sayılmışlardır. Değerlendirmenin yüzde 60 gibi sonucu doğrudan belirleyen kısmını ilçe milli eğitim müdürü ve iki şube müdürü ‘kanaat getirmişlerdir. Tamamına yakını hükümete payanda sendikanın belirlediği kişilerden oluşan yeni atanan ilçe milli eğitim müdürleri ile bir kısmı atamaları iptal edilen, bir kısmı da geçici olarak görevlendirilen şube müdürlerinin, önceden birlikte çalışmadıkları, yeteri kadar tanımadıkları okul müdürlerine 100 puanlık değerlendirmenin 60 puanlık kısmını nasıl takdir ettikleri merak edilmektedir? Millî Eğitim bünyesinde yıllarca hizmet etmiş, yeri geldiğinde tatil yapmadan okulunun başında bulunmuş fedakar okul müdürleri de bu hukuksuz uygulamadan nasibini almıştır."

İLÇEDEN ÖRNEKLER VERDİ

Hükümete seslenen Kurak, “Bu hususta ilçemizden somut örnekler verecek olursak; Şehit Nuri Pamir İlkokulu Müdürü gibi, Yeşilırmak Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü gibi, Ali Faut Başgil Anadolu Lisesi müdürü gibi, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü gibi, bu ve buna benzer daha ismini sayamadığımız kariyeri başarılarla dolu müdürlerin hangi ölçütlerle başarısız sayıldığının kamuoyuna izahını talep ediyoruz. Yine 100 tam puan alan okul müdürlerine bu puan hangi kriterlere göre verilmiştir? Mesela bu müdürlerden hangisi yayınlanmış kitabı olma kriterini gerçekleştirmiştir?" diye konuştu.

"LİYAKAT SİSTEMİ İSTİYORUZ"

Sendika olarak taleplerini de sıralayan Kurak, ”Aktif Eğitim-Sen, hep doğrunun yanında olmayı ilke edinmiş bir sendikadır. Bundan dolayı gelip geçici siyasi mülahazaları değil de ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan genç nesilleri düşünmek zorunda olduğumuzun bilincinde olarak, bazı uygulamaların getireceği acı sonuçları önceden tespit ve ifade etmeyi bir borç biliyoruz. Bu nedenle şu an uygulanmakta olan ve yarın ciddi sıkıntılar doğuracağından emin olduğumuz idareci atamalarında yüzde 60’lık idari puanlamanın değil de liyakatin esas alındığı, eğitimin gerçek paydaşlarının belirleyeceği bir değerlendirme sistemi olmasını istiyoruz.” dedi. Çarşambalı Türk-Eğitim-Sen’li öğretmenler de Aktif-Sen’in basın açıklamasına destek verip alkışladılar.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.