Akseder'den 'Kalp Hastalıkları' Konulu Konferans

Akseder'den 'Kalp Hastalıkları' Konulu Konferans

Aksaray Sağlık Çalışanları Derneği (AKSADER) günümüzün en önemli sağlık sorunlarından olan 'kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleri' konulu konferans düzenledi.

Aksaray Sağlık Çalışanları Derneği (AKSADER) günümüzün en önemli sağlık sorunlarından olan 'kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleri' konulu konferans düzenledi.

Aksaray Belediye Tiyatro Salonu'nda gerçekleşen konferansa Kayseri Ana Kalp Hastanesi'nden konusunun uzmanı doktorlar katıldı. Konferans açılışında konuşan AKSADER Başkanı Uzman Dr. İsmail Bayal yaptığı konuşmada, "Derneğimiz, ülkemiz ve dünyanın her yerinde olmak üzere, nerede yardıma ihtiyacı olan bir insan varsa orada olmayı kendisine amaç edinmiştir. Bu kapsamda ilde farklı alanlarda, ülkemizin farklı bölgelerinde ve uluslararası alanda sağlık taramaları ve eğitim çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. AKSADER olarak Tunceli Çemişgezek'te iki gün ve Afrika ülkesi olan Togo'da on gün süreyle sağlık taramalarında bulunduk. Gittiğimiz sağlık taramalarında sizin yanınıza gelen bir gencin, 'Rahatsızlığım yok. Lakin sizler uzaklardan bizim için geldiğinizden dolayı sizlere teşekkür etmek için geldim.' demesi, Afrika ülkesi olan Togo'da gözleri kataraktan dolayı kör olma noktasına gelmiş gebe bir kadının gözlerinin yeniden görür hale gelmesi ve o annenin bebeğini göz yaşları içerisinde öpüp koklaması, yaptığınız çalışmaların ne kadar yararlı olduğunu gösterir birkaç örnek sadece." dedi.

Konuşmaların ardından Konferans için mikrofonun başına geçen Kayseri Anakalp Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Kırman, diş, mide ve kol ağrılarının göz ardı edilmemesini, söz konusu ağrıların kalp rahatsızlığının habercisi olabileceğini söyledi. Kalp ağrılarının belirtilerinin, diş, mide ve özelikle sol kola vurabileceğini belirten Özel Anakalp Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Kırman, bu gibi şikâyetlerde hastalara elektrokardiyografi (EKG) çektirmeleri tavsiyesinde bulundu.
Sözlerine devam eden Kırman; Kalp hastalıklarının ülkemizde ölüm nedenleri arasında ilk sıraya yerleştiğini kaydeden Kırman, diş, mide ve sol kol ağrısı olanların kalp krizi geçirip geçirmediğini doktora gitmeden bilmesinin imkânsız olacağını vurguladı. Kırman "Burada en büyük görev ilgili birimlerdeki doktorlara düşüyor. Diş ağrısı çeken bir kişi dişçiye, mide ağrısı çeken bir kişide dâhiliyeye gider. Nedeni belli olmayan böylesi şikâyetlerle gelen hastalara mutlaka EKG çektirmesi gerekiyor. Çünkü hasta gizli kalp krizi geçiriyor olabilir." dedi. Kırman, kalp rahatsızlığı problemi olanlara da beslenme alışkanlıkları başta olmak üzere yaşam stilini değiştirmeleri konusunda uyarıda bulundu. Hareketsiz ve stresli yaşam biçiminin hayatımızda eskiye göre daha fazla yer edindiğine dikkat çeken Kırman, her yıl yaklaşık 300 bin kişinin kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitirdiğini dile getirdi.Kırman, Türkiye’deki orana bakıldığında her 3 kişiden 1’inin kalp-damar rahatsızlığı tehdidi altında olduğunu söyledi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.