Aksaray Üniversitesi Büyüyor, Bilimsel Ve Kültürel Etkinlikler Artıyor

Aksaray Üniversitesi Büyüyor, Bilimsel Ve Kültürel Etkinlikler Artıyor

Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) geçtiğimiz dönem 70’ten fazla konferans, seminer, sempozyum, panel ve kongre gibi bilimsel etkinlik, 100’den fazla ise sosyal, kültürel ve sportif etkinlik gerçekleştirildi.

Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) geçtiğimiz dönem 70’ten fazla konferans, seminer, sempozyum, panel ve kongre gibi bilimsel etkinlik, 100’den fazla ise sosyal, kültürel ve sportif etkinlik gerçekleştirildi. Bütün bu etkinliklere 500’den fazla akademisyen, sanatçı, gazeteci ve sporcu katıldı.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bilimsel ve kültürel etkinliklerin üniversitelerin öncelikli işleri arasında olduğunu ifade etti. Acar, 2012 – 2013 akademik yılında ASÜ’de Rektörlüğün yanı sıra fakültelerin ve öğrenci topluluklarının da etkinlikler düzenlediğini söyledi. Rektör Acar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Üniversitemizi gerek bilimsel ve gerekse de sosyal ve kültürel anlamda etkinliklerin daha fazla olduğu bir üniversite haline getirmeye gayret ediyoruz. ASÜ, evrensel düşünen ve yereli gözeten bir üniversite. Bu münasebetle bilimsel etkinliklerimize yerel dinamikleri ve potansiyelleri de dâhil ediyoruz. Tarım, hayvancılık, kırsal kalkınma, turizm ve girişimcilik gibi yereli yakından ilgilendiren konuları özellikle belirliyor ve bu etkinliklere Aksaraylıların da katılımlarını sağlıyoruz. Üniversitemizde fikirlerin konuşulmasını istiyoruz ve bunu sağlamaya gayret ediyoruz.” ASÜ Rektörü Acar, bilimsel ve kültürel etkinlikler bakımından başarılı bir yılın geride kaldığını, yeni akademik dönemde, yine benzeri bir başarıyı elde etmek istediklerini ifade etti.

ETKİNLİK SAYISI 100'Ü GEÇTİ

ASÜ’de gerek bilimsel ve gerekse de kültürel etkinlikler oldukça sık aralıklarla düzenleniyor. 2012 – 2013 akademik yılı içerisinde rektörlüğün, fakültelerin ve öğrenci topluluklarının düzenlediği bilimsel etkinliklerin sayısı 70’i, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin sayısı ise 100’ü geçti.

Güncel bilimsel meselelerden taraftar buluşmalarına, şiir, kitap, roman ve edebiyattan sağlığa, spordan konserlere ve tiyatro gösterilerine kadar uzanan çeşitli etkinliklere binlerce öğrenci katıldı, yüzlerce sertifika dağıtıldı. Etkinlikler içerisinde günübirlik anlatılar ve konferanslar olduğu gibi, günlerce süren sempozyum ve kongreler de oldu.

Güncel siyaset, tasavvuf, edebiyat, yeni anayasa, küreselleşme, girişimcilik, demokrasi, TÜBİTAK projeleri, sosyal bilimler, lojistik, kimya, su, harita, astronomi, uzay, kişisel gelişim, tarih gibi farklı konular, uzman akademisyenler tarafından öğrencilere ve katılımcılara anlatıldı. Bilimsel etkinliklerin dışında ASÜ’de 2 büyük konser, 12 mini konser (öğrenci ve amatör gruplar), 4 tiyatro gösterisi, 1 fotoğraf yarışması, 3 farklı şehirde Aksaray ve ASÜ tanıtım etkinliği, 50’den fazla şehir içi ve şehir dışı öğrenci gezisi, 30’dan fazla çeşitli dallarda spor turnuvaları gerçekleştirildi.

Düzenlenen bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif etkinliklere ASÜ’lü akademisyenlerin yanı sıra ulusal ve uluslararası farklı üniversitelerde görev yapan 500’den fazla akademisyen, sanatçı, gazeteci-yazar ve sporcu katıldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.