AKP demokraside sınıfta kaldı!

AKP demokraside sınıfta kaldı!

Eğitim-Sen Konya Şubesi, Demokrasi Karnesi Veriyoruz diyerek Başbakanın 2002-2011 yılları arasındaki karnesini açıkladı.

Eğitim-Sen’in açıkladığı AKP’nin demokrasi karnesinde ise baskı, şiddet ve tahammülsüzlük ön plana çıktı. Başbakan’ın karnesinde ise hukuka saygı ve insan hakları, kadına yönelik taciz, şiddet ve cinayet, demokratik tepkilere tahammül, iş cinayetlerini engelleme, sendikal hak ve özgürlüklere yaklaşım ise sıfır olarak belirlendi. Polis şiddeti, kendi vesayetini oluşturmada, kadrolaşmada, özelleştirmede ve güvencesiz çalıştırmada ise başbakan tam not aldı.
Eğitim-Sen binasının önünde açıklamalarda bulunan Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Zafer Tezcan, “AKP hükümeti, özellikle 12 Eylül referandumundan aldığı güçle, hak arayan, eşitlik, barış ve özgürlük talep eden toplum kesimlerine karşı otoriter ve baskıcı bir yönelime girmiştir” dedi. Haklarına sahip çıkanların AKP’nin “ileri demokrasi” adını verdiği baskı ve sindirme politikalarından nasibini fazlasıyla almaya başladığını aktaran Tezcan, şunları kaydetti: “Bu kesimler alanlara çıktıklarında hem polis şiddeti ile karşı karşıya kalmış, hem de hükümet yanlısı basın tarafından hedef haline getirilmiştir. İktidarın uygulamalarını eleştiren muhalif gazetecileri içeri atılmıştır. Ülkeyi açık cezaevi haline getirdiler. Hükümet karşıtı sendikalar susturulma yoluna gidilmiştir. AKP’nin desteğiyle hükümet yanlısı sendikalar, geçtiğimiz 9 yılda dünyanın hiçbir yerinde örneğine rastlanmayacak şekilde yüzde binin üzerinde üye artışı gerçekleştirmiştir.  Türkiye’nin bütün devlet kurumları, geçtiğimiz 9 yıl içinde tek parti emrinde toplanmıştır. Bu millet kendisine yeter diyen herkesi düşman gören böylesine ilkel bir zihniyet ile yönetilmeyi asla hak etmemektedir. Eğitim Sen olarak, özgürlükleri sadece kendileri gibi düşünenler söz konusu olduğunda hatırlayan, ileri demokrasi kisvesi altında faşizan uygulamaları hayata geçiren AKP ve Başbakanı, kendisi gibi düşünmeyenlere saygı göstermeye ve kendine demokrat olmaktan vazgeçmeye çağırıyor, AKP’ye verdiğimiz demokrasi karnesini kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.
HASAN AYHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.