AKINSOFTtan tarım robotu

AKINSOFTtan tarım robotu

AKINSOFTtan tarım robotu

Sektörel paket programları, ticari otomasyon sistemleri, web tabanlı programlar ve ERP çözümleri ile yazılım sektöründe faaliyet gösteren AKINSOFT, hızlı bir gelişme göstererek 120 programlık dev arşivi, 12 ülkede 2 bin çözüm ortağı yapılanmasıyla on binlerce müşterisine kaliteli hizmet ulaştırmak için 16 yıldır çalışıyor. 1995’te hiçbir sermaye desteği almadan kendi öz sermayesi ile kurulan ve yapılanmasını bu şekilde devam ettiren firma, robotik teknolojiler konusunda yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda şeker pancarında verimi, yüzde 100’e çıkaracak tarım robotu PNCR-1’in ilk saha çalışmasını yaptı.

2015’te insansı robotların seri üretimine başlamayı planlayan firma, robotik teknolojiler konusundaki ilk çalışması olan PNCR-1’in ilk saha çalışmasını başarı ile gerçekleştirdi. Bir sonraki ekim dönemine tamamlanması planlanan robotun tüm mekanik aksamları, elektronik devreleri ve yazılımları AKINSOFT Robotik Departmanı’nda geliştirildi. Testleri halen devam eden PNCR-1’in son testlerinin de olumlu sonuçlanması ile birlikte ilk ekim 4 Haziran 2011’de gerçekleştirilecek.

Prototipinde iki çize halinde ekim yapan PNCR-1, tamamlanması durumunda 10 çize ekim yapabilecek hale getirilecek. Gelecek dönemde pancar ekimi dışında toprak analizi, gübreleme ve yabancı otla mücadele konularında hizmet verecek olan PNCR-1, otomatik olarak pancar ekecek, mükerrer ekim için kontrolleri gerçekleştirecek ve istenildiği zaman su ya da gübreleme için toprak analizi yapacak. Görüntü işlem algoritmaları ve radyo frekansı yer algılama sistemiyle konumunu kendisi belirleyecek ve yapay zeka tümleşik sistemi sayesinde ekim işlemini kendisi gerçekleştirecek.

AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi ve Konya Bağımsız Milletvekili Adayı Özgür Akın’ın başkanlığında yürütülen çalışmalarda AKINSOFT Robotik Departmanı mühendisleri ve teknisyenleri Mehmet Saatçi, Resul Aydoğan, Gülay Görgülü, Adnan Tahsin Öcal ve Mehmet Akman yer aldı. Tohum saçma ve ekme üniteleri tamamlanan robotun gelecek dönemlerde güneş enerjisi ile çalışan versiyonunun üretimi planlanıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.