Akgül: Yeni bir dönem başlıyor

Akgül: Yeni bir dönem başlıyor

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın açıkladığı yeni bakanlıklar konusunda, kendi teşkilatında yeni bir dönemin başlayacağını ve işleyişin daha kolay olacağını sö

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni bakanlıklar konusunda, kendi teşkilatında yeni bir dönemin başlayacağını ve işleyişin daha kolay olacağını söyledi. Akgül, yaptığı açıklamada, kendilerinin yapıyı daha önceden bildiklerine dikkati çekerek, “Bizim teşkilat için yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Ben çok daha farklı, çok daha güzel olacağı kanaatindeyim. Müstakil Gençlik ve Spor Bakanlığımız olacak. Artık devlet bakanlığına bağlı olmayacak. Bunun, bizim için çok daha güzel olacağını düşünüyorum” dedi.

 

Açıklanan yeni bakanlıkta iki ayrı genel müdürlüğün oluşacağını vurgulayan Akgül, sözlerine şöyle devam etti: “Oluşuma baktığımızda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ikiye bölünüyor. Gençlik Genel Müdürlüğü ve Spor Genel Müdürlüğü şeklinde. GSGM’nin başında ve hep gençlik olmasına karşın, sporun popüler olması nedeniyle gençlik ikinci planda kalmıştır. Gençliğin birçok problemi var. Bu genel müdürlük bunlarla ilgilenecek. Yurt dışında Türkiye’yi görmemiş bir jenerasyon var. Geçen sene 350 kadar gencimizi buraya getirdik ve Türk kültürüyle onları tanıştırdık. Benim geldiğimde gençlik hizmetlerine ayrılan pay 3 milyon TL idi. Ben geçen sene bunu 25 milyon TL’ye çıkarttım. Ama yine de yeterli değil. Gençlik Genel Müdürlüğü yeni bir vizyon açacak.”

 

SPOR TOTO TEŞKİLATI GENEL MÜDÜRLÜK OLACAK

 

Yunus Akgül, yeni dönemde kendilerine bağlı bulunan Spor Toto Teşkilat Başkanlığının da genel müdürlük olacağını bildirdi. Akgül, şunları kaydetti: “Müsteşarlar ve müsteşar yardımcıları olacak. Bakanlığın yapısından kaynaklan şeyler bunlar. Bildiğim kadarıyla Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü de bizim bakanlığa bağlanacak. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı da genel müdürlük olacak ve bakanlığa bağlı bir genel müdürlük olarak faaliyetlerini sürdürecek. Spor Toto’dan gelen para federasyonlara, organizasyonlara ve tesislere gidecek. Biz de şu anda bir pay aktarırken bakana soruyoruz ve öyle aktarıyoruz. Değişen bir şey yok. İşleyiş daha kolay olacak. Bu itibarla gençliğin spora kanalize edilmesi daha kolaylaşacak. Gencin spor ve sanata kabiliyeti varsa, adama zorla spor yap diyemezsiniz. Olimpiyatlarla bu işin alakası yok. Olimpiyatlar federasyonlar tarafından yürütülüyor. Federasyonlar özerk. Aynı şekilde işlerine devam edecekler. Bu yeni dönem beni memnun ediyor.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.