Akciğerindeki kanser kaburgalarıyla birlikte alındı

Akciğerindeki kanser kaburgalarıyla birlikte alındı

Konya'da akciğer kanseri olan emekli askerin vücudundaki tümör, sağ akciğerinin bir kısmı ve üç kaburgası alınarak temizlendi.

Konya'da akciğer kanseri olan emekli askerin vücudundaki tümör, sağ akciğerinin bir kısmı ve üç kaburgası alınarak temizlendi.

Emekli astsubay Veli Çelikkaya'ya (56), göğüs ağrısı şikayetiye gittiği hastanede akciğer kanseri teşhisi konuldu. Çelikkaya'nın çok sık yapılmayan bir ameliyatla, vücudundaki tümörlü bölge Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde temizlenmeye çalışıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altınok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 ay önce akciğerinde kitle tespit edilen hastalarına kanser teşhisi konulduğunu söyledi.

Kanserin lenf bezlerine yayıldığını, kitlenin göğüs duvarına ve göğüsteki kemik yapıya tutulum gösterdiğini fark ettiklerini ifade eden Altınok, lenf bezlerindeki yayılım nedeniyle önce kemoterapi planladıklarını dile getirdi.

- Tümörlü bölge temizlendi

Vücutta yayılan tümörün kemoterapiyle küçültüldüğünü anlatan Altınok, şunları kaydetti:

"İlerlemiş tümöre karşı ameliyat planladık. Normal bir ameliyat değildi. Sağ akciğerin üçte birini, bulunduğu bölgedeki üç kaburgayı çıkarttık. Patolojik sonucuna göre ek tedavi planlanacak. Tümörlü bölgeyi tamamen temizlediğimizi düşünüyoruz. Hastamızda ilave olarak kaburgalarda tutulma olması nedeniyle göğüs duvarındaki boşluğu doldurmak için yama koyduk. Göğüs duvarında bütünlük sağladık. Kaburgaların alınması çok sık raslanılan bir durum değil."

Veli Çelikkaya ise göğsündeki ağrılardan yatamayınca başvurduğu hastanede hastalığının ortaya çıktığını anlattı. Küçük yaşlarda sigaraya başladığını, 16 yıl önce de bıraktığını belirten Çelikkaya, "Sağlığıma kavuşacağım günün özlemini çekiyorum. Sigaranın zararları sonradan ortaya çıkıyor. Tavsiyem kimse sigara içmesin" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.