"AK Parti'nin önerisiyle CHP'ninki aynı"

"AK Parti'nin önerisiyle CHP'ninki aynı"

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, dokunulmazlık konusunda AK Parti'ye çağrıda bulundu

BMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AK Parti’nin, yeni anayasada dokunulmazlık konusundaki önerileriyle CHP’ninkinin örtüştüğünü belirterek, ”İktidarı, bu önerisinin arkasında durmaya, hayata geçirmeye davet ediyoruz” dedi.

Kart, yaptığı açıklamada, AK Parti ve BDP’nin, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu ”yasama” bölümünde dokunulmazlıklara ilişkin önerilerinin, CHP ile örtüştüğünü ifade etti.

BEKLEMEYE TAHAMMÜL YOK

Açık şekilde ortaya çıkan eğilimin; milletvekilinin tutuklanamayacağı, gözaltına alınamayacağı, teminatlı şekilde yargılanması gerektiği olduğunu vurgulayan Kart, ”Böylesine ortak bir mutabakat var. Öbür tarafta 8 milletvekili tutuklu. Bu konuyu, başka bir konuyla pazarlık konusu haline getirmeden, buna tevessül etmeden, hem o milletvekillerinin hukuku, hem milli iradeye saygı hem halkın oyuna saygı hem de toplumsal barışa katkı sağlamak adına pekala biz bu konuda yasal ya da anayasal düzenlemeyi 3-4 gün içinde yapabiliriz” diye konuştu.

Kart, iktidarı, ”bu önerisinin arkasında durmaya, hayata geçirmeye” çağırarak, Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğunu söyledi.

AK Parti ve CHP’nin biraraya gelmesiyle, yasal ve anayasal düzeyde çözüm bulunabileceğinin açık olduğunu kaydeden Kart, ”En geç bir hafta içinde çözüme bağlanır. O zaman bunu hayata geçirmek gerekir. Türkiye’nin böyle bir düzenlemeye ihtiyacı var. İktidar grubunun yetkililerini inisiyatif ve sorumluluk almaya davet ediyorum. Yeni anayasa sonuçlanacak mı ne zaman sonuçlanacak; bunu beklemeye bu olayın tahammülü yok” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.