Ak Partili Çakar: İzsu Borularından Akan Para Nereye Gidiyor?

Ak Partili Çakar: İzsu Borularından Akan Para Nereye Gidiyor?

AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Kenan Çakar, İZSU Genel Müdürlüğü’nün satın aldığı boruların çok pahalı olduğu iddialarını değerlendirdi.

AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Kenan Çakar, İZSU Genel Müdürlüğü’nün satın aldığı boruların çok pahalı olduğu iddialarını değerlendirdi. Borulardan akan paranın nereye gittiğini soran Çakar, “Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı’nın, Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli kurumlarından biri olan İZSU’nun aldığı boruların çok çok pahalı olduğu, aynı işin dört kat daha ucuza yapılabileceği, İzmirlinin parasının sokağa atılmaması gerektiği yönünde ikaz ve eleştirilerini hep birlikte okuduk. Sadece EBSO Meclis Başkanı değil, boru imalat sektöründeki diğer İzmirli sanayiciler de bu ihalenin yanlış olduğunu söylüyor. Adrese teslim ihale mi yapılıyor?” dedi.

EBSO Meclis Başkanı’nın açıklamasında asıl dikkat çekici hususun, alınmak istenen boruların Türkiye’de sadece bir kişi tarafından üretildiği ve adrese teslim ihale edildiği vurgusu olduğunu aktaran İl Başkan Yardımcısı Çakar, “Bu husus çok çok önemli ve hiç kimsenin geçiştiremeyeceği kadar da hassas bir konudur. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’nun, bu iddialara açık ve net biçimde cevap verip hem ilgilileri hem de İzmirlileri aydınlatması gerekirken her zaman yaptığı gibi insanları itham eden, baskı kurmaya ve susturmaya yönelik cevaplar vermesi kabul edilemez.” şeklinde konuştu. Kocaoğlu’nun eleştiri ve önerilere tahammülü olmadığını, bunlara verdiği cevaplarla üstü kapalı olarak herkesi menfaat peşinde koşmakla itham ettiğini, ‘Başka bir amacın mı var?’ diyerek kişileri rencide ettiğini ileri süren Çakar, “Bu tavır, aslında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır nasıl beceriksizce yönetildiğini ve paraların nerelerde çarçur edildiğini kamuoyunun dikkatinden kaçırmaya yönelik gayretinden başka bir şey değildir. Biz bu eleştirileri ve yanlış işleri yıllardır söylüyorduk. Siyasetçiler söylüyor, muhalefet yapıyorlar diye belki dikkate alınmıyor, yeterince etkili olmuyordu ancak şimdi İzmir’in önemli sanayicileri ve tarafsız işadamları söylüyor. Artık İzmir'de insanlar, 'kral çıplak' diyor. İnsanlar konuşmaya başlayınca diğerleri de cesaret bulup konuşuyorlar. Şimdi de Çelik Boru İmalatçıları Derneği, 2010 yılında yapılan bir boru ihalesiyle belediyenin 25 milyon dolar zarar ettirildiğini söylüyor.” dedi.

'ALIMI YAPILAN BORUNUN TEK İMALATÇISI VAR'

Söz konusu ihalede en dikkat çekici hususun, alınan borunun tek imalatçısı bulunması olduğunun altını çizen Kenan Çakar, “İhaleye tek firma girebiliyor. İstediği fiyattan ihaleyi alıyor. Rekabet yok, kıyaslama imkânı yok. Oh ne âlâ memleket. Olan, İzmirlinin parasına oluyor. Neden ve nereye akıp gittiğiyle ilgili epeyce zaman tartışmalar devam edecektir. Ortaya çıkan gerçek, iki ihale sonucunda İzmir’in 32 milyon dolar parasının boruların içinden akıp gittiğidir.” diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.