"AK Parti iktidarı ile Konya her alanda ihya oldu"

"AK Parti iktidarı ile Konya her alanda ihya oldu"

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, il başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısıyla ülke ve Konya gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Samancı, “AK Parti iktidarı ile Türkiye her alanda ihya olurken Konya'mızı da sayısız yatırımla bir dünya kenti haline getirdik. Halihazırda yaptığımız çalışmalarla da kadim Başkent Konya'nın yıldızının her daim parlayacağından hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi. Son 18 yılda Konya’ya da toplamda 60 milyar, eski rakamla 60 katrilyon lirayı aşan yatırım yapıldığını hatırlatan Samancı, daha sonra şunları söyledi: “Stadyum ile birlikte toplam 70 adet spor tesisi, gençlik merkezi gibi eserleri tamamlayıp eskileri yenileyip, Konya’nın hizmetine sunduk. Ülkemizin ilk velodromunun inşasında sona gelindi. Meram Millet Bahçemizi şehrimize kazandırdık, Merkez Seydişehir, Sarayönü, Karapınar, Beyşehir, Ereğli, Yalıhüyük, Tuzlukçu, Kadınhanı, Çumra ve Ilgın Millet Bahçeleriyle birlikte 14 Millet Bahçesini şehrimize kazandırıyoruz. TOKİ aracılığıyla 23 bin 575 konut projesi yaptık. 4 bin sosyal konutu da hayata geçiriyoruz. Sağlıkta 33’ü hastaneden oluşan toplam 95 adet sağlık tesisini şehrimizin hizmetine verdik. Şehir Hastanemizin yatak sayısını 1250’ye çıkarttık. Bunun yanında, hastanemiz 240 yoğun bakım yatağı, 49 ameliyathanesi, 17 yanık ünitesiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifadesiyle gerçekten iftihar vesilesi bir eser olmuştur. Ulaşımda 167 kilometrede devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 1185 kilometreye çıkardık. Çevre yolunun 22 kilometrelik birinci kesiminin resmi açılışını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İlimize son teşriflerinde gerçekleştirmişti. Kalan kesimlerinin yapımı da hızla tamamlanıyor.

Konya’nın dört bir yönüyle ulaşımını kolaylaştıracak pek çok bölünmüş yol inşaatları da sürüyor.

Konya’yı Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Eskişehir illerine yüksek hızlı tren hatlarıyla bağladık. Kayacık Lojistik Merkezi, Buğday Pazarı Yüksek Hızlı Tren Garı, AK Parti iktidarımızın hemşehrilerimizin istifadesine sunduğu eserler arasına hamdolsun katıldı. Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı’nın altyapı, üstyapı, elektrifikasyon ve istasyon düzenlemeleri tamamlayarak elektrikli olarak işletmeye açtık. Bütün yapım işleri tamamlandı. Uluslararası Sertifikasyon işlemleri tamamlandığında (yaklaşık 1 ay içerisinde) Eylül ayına kadar Konya-Karaman arasında da hızlı tren işletmeciliğine geçiyoruz. Pandemi sürecinde düşürülen sefer sayıları tekrar Konya-Ankara güzergâhında 5, Konya-İstanbul hattında ise 3 sefere çıkarılarak gidiş dönüş olarak vatandaşımıza hizmet sunmaya başladı. Konya Metrosu’nun 21,1 km uzunluğundaki 1.Etabının (N.E.Ü-Yeni YHT Gar-Meram hattı) ihalesi 2 Ekim 2019 tarihinde yapılmış olup, 12 Aralık 2019’da sözleşme imzalanmıştır. Bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından inşallah bulunduğumuz yıl içerisinde ilk kazmayı vurarak Ring HRS hattı inşaatına başlamak için kolları sıvadık. Hava yolu ulaşımını da ihmal etmeyerek, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasını şehrimize kazandırdık. Hava limanımızın 2003 yılında 76 bin olan yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 1 milyonu geçti. Mavi Tünel projesiyle Konya’nın topraklarını ve şehirlerini suya kavuşturduk. Bu kapsamda Bağbaşı Barajı 2015 yılından beri faaliyettedir. Bozkır Barajı 2020 Ağustos’tan itibaren su tutmaya başladı. Avşar Barajı’nda ise su tutma aşamasına gelindi. Önümüzdeki ay itibariyle inşallah bu barajımızın da su tutmaya başlamasıyla Mavi Tünel’deki barajlar tamamlanarak Sultan Abdülhamid’in hayalini gerçekleştirmiş olacağız. Mavi Tünel ile aynı anda birkaç amaca birden hizmet verilecek. Hem Konya’mızın içme suyu tedarik edilecek, hem yaban hayatını koruma amaçlı sulak alanların oluşturulması sağlanacak, hem de kırsal sulama yapılarak Hububat deposu olarak addedilen Konya’mızda ürün çeşitliliği sağlanacak, Konya birçok ürün açısından üretim merkezi haline gelecek. Son 18 yılda Konyalı çiftçilerimize toplam 9,7 milyar eski rakamla 9,7 katrilyon liralık tarımsal destek verdik. Konya’da toplamdaki 24,2 milyar liralık hayvansal ve bitkisel üretimle ülkemizin tarım başkenti olduğunu tescil ettik. Organize sanayi bölgelerimizin sayısını 2 ilaveyle 10’a çıkardık. Ayrıca şehrimize 3 endüstri bölgesi kazandırdık.

ASELSAN Silah Sistemleri Fabrikası İlimize ve Ülkemize kazandırıldı. Enerji’de Konya’yı bir üs haline getirecek olan Ülkenin en büyüğü Karapınar güneş enerjisi santrali Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. 11 Haziran’da da güneş enerjisi santrali Karapınar GES'in yönetim ve otomasyon birimi Scada Merkezinin temeli atıldı. Özetin özeti olarak ifade edebileceğimiz bu yatırımlar Selçuklunun Başşehri Konya’mızı, daima bir başkente yakışır şekilde hak ettiği yere taşımıştır. Halen devam eden ve bundan sonra yapacağımız çalışmalarla tarihi ve kültürel açıdan yerli yabancı herkesin dikkatini çeken şehrimiz, daha farklı alanlarla da sözünü ettirecektir.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum