AK Parti askerlik şartını kaldıracak mı?

AK Parti askerlik şartını kaldıracak mı?

AK Parti milletvekili seçilme yaşının 18'e düşürülmesiyle ilgili uzlaşmaya gitmek istiyor..

Seçilme yaşının 18’e indirilmesine ilişkin anayasa değişikliği için Ak Parti Grup Başkanvekili Canikli, “Kapıları kapatmayız. Kapıyı kapatmasınlar, mazeret olmasın diye bütün formüllere açık olduğumuzu söyledik; buna 21 yaş da dahil” dedi

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, dün bir grup gazetecinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

AK PARTİ UZLAŞMAYA HAZIR

Seçilme yaşını 18’e düşüren anayasa değişikliği teklifinin, diğer partilerin desteğine açık olduğunu belirten Canikli, ”Onların da karşı çıkacaklarını çok zannetmiyorum. Onlar için siyasi bir faturası olabilir. Bir adım attık, komisyonda görüşülecek. 18 yaş dedik ama biri örneğin, ’18 değil, 20, 21 olsun’ diyorsa, bunların hepsi konuşulabilir. Hepsini değerlendirebiliriz. Mevcuttan daha iyiye, bir adım daha ileriye götüren şeye açığız” diye konuştu.

Canikli, muhalefetin ortaya koyduğu gerekçelerin hiçbirinin reel, mantıklı olmadığını ifade etti. Canikli, 18 yaşını bitiren bir kişinin, seçilme yeterliliğine sahip olmaması için hiçbir somut, mantıklı, bilimsel bir gerekçe ortaya konulamadığını söyledi. Canikli, kişilerin, statükonun etkisinde olduğunu söyledi.

ASKERLİK ŞARTINI KALDIRABİLİRİZ

Muhalefetin çekinceleri bulunduğunun hatırlatılması üzerine Canikli, suiistimal ihtimaline karşı kanunla önlemlerin alınacağını bildirdi. Canikli, bütün formüllere açık olduklarını ifade ettiklerini anımsatarak, şöyle devam etti:

Kabul etmeleri halinde, askerlik şartı kalabilir de kaldırabiliriz de... Hiçbir kapıyı kapatmadık. Önemli olan bu imkanın sağlanması. İktisattaki kurala göre, herhangi bir kişinin, grubun gelirinde, diğerlerinin gelirinde azalmaya yol açmadan bir artı sağlanabiliyor, iyileşme sağlanabiliyorsa bu güzel bir şeydir. Hiç kimsenin pozisyonunda, haklarını kullanma noktasında geriye gitmeye neden olmadan; bir iyileşme sağlanıyor, yeni bir hak veriliyorsa bu iyi bir şeydir. Muhalefetin buna hassasiyeti varsa, öbürüne de varız. Askerlik şartı kalsın. Kimler yararlanabilir, yarın profesyonel askerliğe geçişte herkes yararlanır. Bugün bayanlar, engelliler ya da askerlikten muaf olanlar faydalanır. Yarın profesyonel askerliğe geçildiği zaman da zaten sorun kalmaz. Önemli olan ilkesel yaklaşım.”

KAPILARI KAPATMAYALIM

Canikli, ”21 yaşa evet der misiniz?” sorusunu, ”Konuşuruz bunu, kapıları kapatmayız. Söylenen sakıncalar 21 yaş için de geçerli. Bu kapıyı kapatmasınlar, mazeret olmasın diye bütün formüllere açık olduğumuzu söyledik; buna 21 yaş da dahil. Yerim dar dememeleri için her şeyi söyledik” diye yanıtladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.