Aileyi tehdit eden sorunlar ele alınacak

Aileyi tehdit eden sorunlar ele alınacak

Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı Genel Başkanı Mustafa Özdemir, 68 Mayıs tarihleri arasında Endonezya'da gerçekleştirilecek olan Uluslararası Aile Sempozyumu hakkında bilgi verdi

Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı Genel Başkanı Mustafa Özdemir, Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında vakıf olarak 6–8 Mayıs tarihleri arasında Endonezya’nın West Java Bandung şehrinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Aile Sempozyumu ile ilgili bilgi verdi.
Özdemir, “Uluslararası Aile Sempozyumu’nda günümüz dünyasında aileyi ve toplumu tehdit eden temel sorunlar bölgesel olarak ele alınacak. Afrika’dan, Asya’dan Ortadoğu’dan, Kafkaslar’dan, Balkanlar’dan ve Avrupa’dan katılacak tebliğciler sunumları ile kendi ülkelerindeki aile sorunlarını, çözüm önerilerini ve başarılı örnekleri paylaşacaklardır. 16 İslam, ülkesinden temsilcinin katılacağı sempozyum 3 gün boyunca 7 oturum şeklinde gerçekleştirilecektir. Oturumlarda Müslüman aile yapıları ve karşı karşıya oldukları problemler masaya yatırılacak” dedi.
Konuşmasında aile yaşantısının önemine de dikkat çeken Özdemir, “Aile, yaşantıları farklı iki yabancı bireyin sıcak bir yuva içerisinde bütünleşerek en yakın ilişkileri kurdukları bir birliktelik olarak organize toplumların oluşmasını sağlayan yegane kurumdur. Bünyesinde doğurup yetiştirdiği bireylerin geliştirdiği tutum ve davranışlarla toplumsal kaliteyi belirleyen aile, bu niteliğinden ötürü her toplumun en fazla önemsediği kurumsal yapıların başında gelmektedir. Vakfımız güçlü ailelerden güçlü devlet ve milletlerin oluşacağına inanmakta ve bu doğrultuda hizmetlerini yürütmektedir” diye konuştu.
Modernleşmeye bağlı ortaya çıkan köklü değişmelerin toplamları ciddi anlamda tehdit ettiğini de altını çizen Özdemir konuşmasında şu görüşlere yer verdi:  Modern dünya düzeninin dayattığı aile modelinin fertleri birbirlerinden uzaklaştırdığı ve aile kurumunu parçaladığı tüm dünyanın ortak görüşü haline gelmiştir. Bu nedenle ailede ortaya çıkan her türlü sorun, toplumsal bir sorun olarak algılanmakta ve sorunun giderilmesi konusunda etkili sosyal ve kültürel yatırımlar yapılmaktadır. Bu çerçevede öteden beri gerçekleştirilen resmi ve hukuki düzenlemeler artık yeterli görülmemektedir. Günümüzde STK’ların çoğu, söz konusu eksikliği telafi etmek üzere aile kurumu üzerinde odaklanmış durumdadır ve gittikçe yaygınlaşan aile içi sorunların çözümlenmesi noktasında ulusal ve uluslar arası pek çok ortak etkinlikler düzenlenmektedir. Vakfımız ülkemizde ve yurt dışında aile ile ilgili her türlü sorunun çözümünde yer almıştır ve bundan sonrada yer alacaktır.
Konuşmasının sonunda 6–8 Mayıs Tarihleri arasında Endonezya’nın West Java Bandung şehrinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Aile Sempozyumu’na vakıf olarak büyük destek verdiklerini de belirten Özdemir, “ Vakıf Mütevelli Heyet Başkanımız; Prof. Dr. Saffet Köse ‘Modern Türk Aile Dokusunda Zihniyet Değişikliği Üzerine Gözleme Dayalı Bir Analiz’ konulu bir tebliğ sunacaktır. Ayrıca Vakıf Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Abdülkerim Bahadır poster sunumlarıyla katkı vereceklerdir. Sempozyum sonunda Endonezya’da alınacak kararlar, önümüzdeki günlerde rapor halinde basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacak” şeklinde konuştu.

ALİ SAİT ÖGE
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.