Ailelere büyük  görev düşüyor

Ailelere büyük görev düşüyor

Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, ilçede görev yapan öğretmenler ile anne ve babalara yönelik çocuk ihmal ve istismarı konusunda seminer verildi

Akşehir Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde görevli Psikolog Ömer Cihaner tarafından verilen seminerde, çocukların istismardan nasıl korunabileceği anlatıldı. Yunak Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda yapılan seminerin sabahki oturumu velilere, öğleden sonraki yapılan seminere ise Yunak merkezde görev yapan ilkokul ve ortaokul öğretmenleri katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan'ın da katıldığı seminere ilgi yoğun olurken eğitim amaçlı seminer ve konferanslar serisinin devam edeceği kaydedildi. Seminer öncesi veliler ve öğretmenlere hitap eden Yunak Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan, çocukları en iyi şekilde yetiştirmek için ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koyduklarını söyledi. Aileye, topluma ve ülkeye faydalı bireyler yetiştirmenin tek başına kolay bir iş olmadığına vurgu yapan İşcan, bu konuda ailelerden destek istedi. İşcan, “Çocuklarımızı geleceğe güvenli bir şekilde yetiştirmek zorundayız. Bu bilinç ile elimizden geldiğince, çocuklarımızı ve velilerimizi geleceğe hazırlayan bilgilendirme seminerleri düzenliyoruz. Çocuklarımızın eğitimi olduğu kadar, ruh sağlığı da bizler için çok önemli. Velilerimizin yaptığımız çalışmalara ilgi ve alakaları bizim için çok önemli! Her bir insanı çok iyi bir akademik seviyeye getiremeyebiliriz ama her bir insanı ülkemize, ailesine ve topluma faydalı bireyler olarak yetiştirebiliriz. Biz elimizden geldiğince, çocuklarımıza hem eğitim, hem de güvenli gelecek sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak velilerimizle işbirliği yapmak istiyoruz” diye konuştu.

NESİLLER İYİ YETİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

Çocukları ihmal ve istismardan koruma yöntemlerini slayt eşliğinde anlatan Psikolog Ömer Cihaner; “Çocuk doğduğu andan itibaren büyüme süreci içinde ailesiyle kurduğu etkileşimden çıkardığı sonuçları özümseyerek kişiliğinin ve ruhsal yapısının temellerini oluşturmaktadır. Çocuk ana babaya yalnızca bakım ve beslenme açısından değil aynı zamanda ilgi ve sevgi bakımından da muhtaçtır. Çocuk sevgi dolu ve huzurlu bir aile ortamında kurduğu temellerle davranışlarını, sosyal ilişkilerini ve topluma uyumunu düzenler. Nesillerin iyi yetişmesi, ana ve babaların tutumlarına bağlıdır ve onların eseridir. Bu nedenle ana babaların çocuklarına karşı gösterdikleri tutum ve davranışlar, çocuğun yetiştiği, ortam çevresindeki diğer yetişkinlerin davranışları, çocuğun sağlıklı bir kişilik geliştirmesi açısından önemlidir” diye konuştu. Çocuk ihmal ve istismarın tanımını yaparak konuşmasını sürdüren Cihaner, çocuğu ihmal ve istismarın suç olduğuna vurgu yaptı. Psikolog Cihaner şöyle devam etti: “Yetişkinin unutkanlık ve bilgisizlik sonucu çocuğu muhtemel tehlikelere karşı korumamaları, barınma, beslenme koruma gibi yükümlülüklerini yerine getirmemeleri çocuk ihmalidir. Bedensel ve psikolojik açıdan zarar veren, çocukların fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimlerini zedeleyen her türlü eylem de çocuk istismarıdır. Çocuğun temel fiziksel gereksinimlerinin karşılanmaması fiziksel ihmal; anne, baba ya da çocuğa bakmakla yükümlü kişilerin çocuğa zarar vermesi, fiziksel güç kullanması, fiziksel istismardır. Çocuğu sevgiden yoksun bırakma, dışlama, görmezden gelme, aile içinde sözel şiddet ve kötü muameleye şahit olmasına izin vermek, çocuğun alkol, uyuşturucu kullanmasına izin vermek, çocuğun suç işleme, saldırganlık gibi uyumsuz davranışlarına destek olmak ya da bu davranışları görmezden gelmek duygusal ihmaldir Çocuğun, düzenli bir şekilde aşağılanması ya da görmezlikten gelinmesi gibi davranışlar, çocuğun duygusal gelişimini ve benlik saygısını ciddi bir şekilde etkileyen sözel tehdit, alay ya da küçük düşürücü yorumlar, Çocuğun kapasitesinin ve arzularının devamlı kötülenmesi, sosyal ilişki ve kaynaklarla ilişkiden yoksun bırakılması, çocuğun sürekli olarak insanüstü güçlerle, sosyal açıdan ağır zararlar verme veya terk etme, tehdit gibi davranışlar da duygusal istismardır, suçtur” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.