Aile Ve Evlilik Terapisti Ejder: Mutluluğun Sırrı, Sahip Olduklarımızda

Aile Ve Evlilik Terapisti Ejder: Mutluluğun Sırrı, Sahip Olduklarımızda

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, eylem olmadan mutluluğun yakalanamayacağını belirterek, ‘Mutluluk kendiliğinden izi bulmaz.

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, eylem olmadan mutluluğun yakalanamayacağını belirterek, ‘Mutluluk kendiliğinden izi bulmaz. Mutluluğu dışarıda değil içeride aramak lazım. Yani sahip olduklarımızdadır mutluluk aslında.” dedi.

Adana Optimum Outlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nce, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlenen ‘Anne-Baba Destek Programı’nın 9’ncu seminerinin konusu ’mutluluğun sırları’ oldu.

Mutluluğu tanımlamanın çok zor olduğunu, herkese göre tanımının da değiştiğini ifade eden Dr. Ejder, “En genel haliyle insanın kendi hayatından memnuniyeti, tatmin duyarak yaşamını sürdürmesi olarak tanımlanır. Mutlu olmak için ne istersiniz, sorusuna genellikle yaşam şartlarının değişmesi olduğuna inanılır. Bunun için de genelde maddi şeylerle mutlu olunacağı zannedilir.” dedi.

‘Mutluluk kendiliğinden bizi bulmaz , eylem olmadan mutluluk olmaz.” diyen Dr. Ejder, şunları kaydetti: “Hayatımızda bir kariyer seçiyoruz, eş seçiyoruz, nerede yaşayacağımızı seçiyoruz ama mutluluğu seçmiyoruz. Mutluluğu seçtiğinizde başka birisinin sizi mutlu etmesini beklemezsiniz. Mutluluğu dışarıda değil içeride aramak lazım.’’

Çevreye bakıldığında en mutlu kişilerin çocuklar olduğuna dikkati çeken Ejder, bunun nedenini ise şöyle açıkladı: ‘’Affetmeyi bilir, kin beslemezler, geçmişe değil, ana odaklanırlar, küçük şeylerle mutlu olurlar, iyimserdirler, anın tadını çıkarırlar, sosyal kıyaslamalarda bulunmazlar, karşılıksız severler, hayal dünyaları geniştir, maskeleri yoktur, ne hissederlerse, ne düşünürlerse söylerler. Doğdukları doğa ile irtibatları ve ilişkileri sayesinde, doğal güzellikleri fark edip keyif alırlar. Yerde yürüyen bir karınca, uçan bir kelebek hemen dikkatlerini çeker, bir kedi gördüklerinde sevinirler. Yağmur yağdığında ‘yağmur yağıyor’ şarkısı ile neşelenirler.”

Aile bireyleri arasında, arkadaşlıklarda, iş yerinde ve evlilikteki mutluluk için ipuçları veren Dr. Ejder, katılımcıların sorularını da yanıtladı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.