Aile kurumu ülkenin teminatı

Aile kurumu ülkenin teminatı

Konya Sivil Toplum Kuruluşları tarafından bu yıl 8incisi düzenlenen Ufuk Turları Toplantılarının ilk gününde öğleden sonraki programda Değerlerin Oluşması ve Dönüşümünde Ailenin Rolü konulu oturum ge

Konya Sivil Toplum Kuruluşları tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Ufuk Turları Toplantılarının ilk gününde öğleden sonraki programda Değerlerin Oluşması ve Dönüşümünde Ailenin Rolü konulu oturum gerçekleşti. Oturuma Prof. Dr. Saffet Köse, Prof. Mustafa Ağırman ve Dr. Necmettin Turinay konuşmacı olarak katıldı. Oturuma başkanlık yapan Prof. Dr. Mustafa Aydın son yıllarda televizyonun da etkisiyle birlikte aile kurumunda ciddi bir çözülme yaşadığına dikkat çekerek, yaşanan bu yozlaşmanın Türkiye’nin geleceği için ciddi sıkıntılar doğuracağının altını çizdi.

BOŞANMALARDAKİ ARTIŞ KORKUTUYOR

Oturuma konuşmacı olarak katılan Yeni Akit Gazetesi Yazarı Dr. Necmettin Turinay toplumda meydana gelen yozlaşma yüzünden aile kurumunun da büyük yara aldığını söyledi. Toplumda bireyselleşmenin her geçen gün arttığının altını çizen Dr. Turinay, “Önceleri camii civarında oturmak insanlar için bir ayrıcalıktı. Ama şimdi camiye giden insan sayısı bile azaldı. Sultan Ahmet Camii’nde sabah namazına gelen sayısı 40’ı geçmez. Toplum artık bir araya gelmiyor. Komşu komşuyu tanımıyor. Akraba ziyaretleri çok seyrek yapılıyor. Bu da aile kurumunun çöküşünü hızlandırıyor” dedi. Türkiye’de boşanmaların yüzde 24 oranında arttığını aktaran Turinay, siyasilerin gündeminin biraz da aile olması gerektiğinin altını çizdi.

EŞLER BİRBİRİNE MERHAMETLİ OLMALI

Prof. Dr. Saffet Köse ise konuşmasında evliliklerinde kadın erkek ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenleri anlatarak, Batı’daki ahlaki yozlaşmasının Türk aile yapısını önemli şekilde etkilediğinin altını çizdi. Evlilikte kadın ve erkeğin birbirini tamamlaması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Saffet Köse, eşitlik kavramının Türkiye’ye Batı’dan gelen bir kavram olduğunu söyledi. Evlilikte merhamet kavramının da önemine dikkat çeken Köse, eşlerin her zaman birbirlerine merhametli ve saygılı olması gerektiğini belirtti. İslam kültürü ve Batı kültürü arasında özgürlük kavramının farklı algılandığını aktaran Köse, “İslam’da insanlar Allah’a yaklaştıkça özgürleşirken, Batı’da insanlar dinden uzaklaştıkça özgürleşmektedir. Batı’da insanlar kilisenin baskısından bıktığı için dinden uzaklaşmıştır. Bu da Batı’nın aile yapısının çökmesine neden olmuştur. Batı’daki bu yozlaşma toplumumuzu da etkilemektedir. Türk aile yapısının korunması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Televizyon dizilerini izlememeli veya protesto etmelidir. Bu çok önemlidir. Tepkisiz bir toplum olduğumuz sürece yozlaşma devam edecektir” diye konuştu.

Toplumdaki tüketim kültürünün değişmesinin de ahlaki ve kültürel yozlaşmayı hızlandırdığının altını çizen Köse, “Toplumumuz maddeci bir toplum haline geldi. Eşyaya göre statü veriliyor. İnsanları kullandığı arabaya göre, cep telefonuna göre, takım elbisesine göre değerlendiriyorlar. Tüketim anlayışı ve eşyaya bakış açısı değişti. Eşya biraz eskimişse hemen atılıyor. Toplumda yaşanan bu değişim beraberinde sorunlar getiriyor” ifadelerini kullandı.

İslam’ın anneye büyük önem verdiğini belirten Köse, anne sevgisiyle büyümeyen bir çocuğun topluma faydalı olamayacağını aktardı. Annenin yerinin asla doldurulamayacağının altını çizen Köse, çocukların yetişmesinde annenin büyük önemi olduğunu belirtti.

İSLAM ANNEYE BÜYÜK ÖNEM VERİYOR

Cennetin yolunun aileden geçtiğini dile getiren Prof. Dr. Mustafa Ağırman ise bir çocuğun ilk eğitimini annesini emerken aldığını vurguladı. İslam’ın kadına büyük önem verdiğine işaret eden Prof. Dr. Ağırman, “Cennet anaların ayakların altındadır’ sözü İslam medeniyetine aittir. Yine Peygamber efendimiz ‘savaşta bile düşmanın kadınlarını, çocuklarını ve din adamlarını öldürmeyin’ emretmiştir. Çünkü kadın ardır, şereftir. Çocuk demek istikbal demektir. Çocuklarımıza gereken sevgi ve şefkati göstermeliyiz. Anne ve baba sevgisinden mahrum kalmış bir çocuk yetim bir çocuktan daha beter durumdadır. Çocuklarımızı sevgiden ve ilgiden mahrum bırakmayalım. Anaların ve babaların en önemli görevi onlara sevgi ve ilgi göstermesidir” diye konuştu.

Türk toplumun birçok değerini kaybettiğini ve Avrupa değerleri peşinde koştuğunu ifade eden Ağırman, “Osmanlı devleti bu millet için büyük bir değerdir. Osmanlı’nın insana verdiği değeri biliyoruz. Ama şimdi biz Avrupa’nın değerlerinin peşine düştük. Kendi medeniyetimizin peşine düşersek, ailemiz ve toplumuz mutlu olacaktır. Çünkü aile bizim kalemizdir. Buna sahip çıkmak zorundayız” ifadelerini kullandı.  Aile kurumunun korunması için siyasilerin çılgın projeler hazırlaması gerektiğini vurgulayan Ağırman, bu konuda siyasilere de büyük görevler düştüğüne sözlerine ekledi.

İBRAHİM BÜYÜKEKEN – ALANYA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.