Aile dramı için çözüm

Aile dramı için çözüm

Karatay Kaymakamlığı tarafında projelendirilen, MEVKAnın desteklediği, ''Parçalanmış Ailelere Meslek Edindirme ve Sosyal Destek'' projesiyle, parçalanmış aileler ve çocukları topluma kazandırılacak

Karatay Kaymakamlığı tarafında projelendirilen, MEVKA’nın desteklediği, ''Parçalanmış Ailelere Meslek Edindirme ve Sosyal Destek'' projesiyle, parçalanmış aileler ve çocukları topluma kazandırılacak.


Mevlana Kalkınma Ajansı'nın (MEVKA)  Genel Sekreteri Ahmet Akman ve Karatay Kaymakamı Abdullah Etil, ''Parçalanmış Ailelere Meslek Edindirme ve Sosyal Destek'' projesini Selçuk Otel'de düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıttı.
Projeyle dezavantajlı gruplara mesleki ve sosyal eğitimler verilerek, insan kaynakları kapasitelerinin artırılacağı belirtildi.
Hedef kitlesini 24-45 yaş aralığındaki 50 anne ve 07-14 yaş arasındaki 50 çocuğun oluşturduğu projenin, 71 bin 785 lira liraya mal olacağı belirtildi.
Proje kapsamında 50 anneye 312 saat Zihinsel Engelliler Öz Bakım becerisi dersi verileceği, çocuklara ise bursluluk ve yatılılık sınavlarına hazırlık kursu ile resim ve müzik kursları verileceği öğrenildi.
Karatay Kaymakamı Abdullah Etil, proje hazırlamaya hazır bir toplum değilken son yıllarda özellikle proje hazırlamada gördükleri heyecanın geleceğe dönük umutlarını artırdığını belirtti.
Ailenin toplumun çekirdeği olduğuna dikkat çeken Etil şunları kaydetti:
 ''Ailedeki sıkıntıların toplumu da aynı oranda olumsuz etkileyeceğini biliyoruz. Dünyadaki ekonomik ve teknolojik gelişmeler nasıl büyük aileleri yok ettiyse günümüzde de çekirdek ailelerin parçalanmasına sebep olmaktadır. İlçemizde 1988 yılında 29 evlenme, 78 boşanma olayı varken, 2010 yılına baktığımız zaman 2200 evlenme 685 boşanma olayı meydana gelmiştir. Neredeyse 3 evlilikten 1 tanesi boşanma ile sonuçlanmıştır. Parçalanmış ailelerle ilgili projemiz boşanma sonucu yalnız kalan eş ve çocukları en asgariye indirmeyi amaçlıyor.''

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.