Aile Bakanı Şahin: Evlatlarımızla İlgili Bir Sorunu Hep Beraber Çözmeliyiz

Aile Bakanı Şahin: Evlatlarımızla İlgili Bir Sorunu Hep Beraber Çözmeliyiz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kız ve erkek öğrencilerin birlikte kaldığı evlerle ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kız ve erkek öğrencilerin birlikte kaldığı evlerle ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Milliyetçi, sosyal demokrat ve muhafazakar olsun 76 milyonun genetik bir kodu bulunduğunu belirten Şahin, “Anayasa diyor ki sizin aile değerlerini korumanız lazım, gençleri korumanız lazım diyor. Bize verilen bir hüküm. Bir sorun varsa bunu halının altına mı süpürelim, görmeyelim, üç maymunu mu oynayalım. Dolayısıyla evlatlarımızla ilgili bir endişemiz olabilir, bir sorun olabilir. Bunu hep beraber doğru kanallarla ve doğru bilgiler üzerinde, doğru stratejiler üzerinden çözmeliyiz.” diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2014 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2014 yılı bütçesi üzerinde sunum yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bakanlık olarak 2013 yılında gerçekleştirdikleri yatırımları ve 2014 yılında yapacakları çalışmalar konusunda bilgi verdi.

Bakan Şahin’in sunumunun ardından Komisyonun MHP, CHP ve BDP’li üyeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci evleri ile ilgili sözleri hakkında görüşlerini dile getirdi. Bakan Şahin milletvekillerinin konu ile ilgili sorularına toplu cevap verdi. Parti ve ideolojiler ne olursa olsun milliyetçi, sosyal demokrat ve muhafazakar olsun 76 milyonun genetik bir kodu bulunduğunu belirten Şahin, “Bizim kendimize ait medeniyetimizde bize ait değerler silsilesinde en değerli varlığımız evlatlarımız. 76 milyonun işçisiyle işvereniyle hangi makamda olursa olsun, vekil olsun, başbakan olsun hepimizin en temel görevi evlatlarımızı iyi bir şekilde yetiştirmek. Hiç kimsenin birbirine ön yargılı bulunmadan kutuplaştırmadan bütüncül bir bakışla bakması gerekiyor.” diye konuştu.

“Aile Bakanı bir anne bunu bütün yüreğimde hissediyorum. Çocuklarımızı yarınlara hazırlama adına en güzel şartlarda okutup hayata hazırlamak en temel görevimizdir.” diyen Şahin, “Biz aynı zamanda bir hukuk devletiyiz. Hukuk devleti normlarında yasaların bize verdiği hakkı kullanmak durumundayız. AK Parti olarak 15- 20 gün önce demokratikleşme paketi içinde yaşam tarzına müdahaleyi bir suç olarak koyan ve Türk Ceza Kanunu'nda bunu 1 yıl ile 3 yılla cezalandırma iradesini koyan bir iktidarız. Hukuk devleti normlarında biz yaşam tarzına bir müdahalemiz yok. Sayın başbakanımızın Finlandiya’da yaptığı son açıklamada (Halkımızın özel hayatı bizim teminatımız altındadır. 11 yıldır başbakanım 4,5 yıl belediye başkanlığı yaptım kimsenin özel hayatına müdahale etmedim) dedi.” şeklinde konuştu.

İleri demokrasilerde tartışıldığını, tartışmamanın ve konuşmamanın yasakların tehlikeli olduğunu anlatan Şahin, “Bunu yaparken demokratik olgunluk sergileyerek yapmamız ve birbirimize hakaret etmeden birbirimizin görüşlerine saygı duyarak bunu yapmalıyız. Aile Bakanı olarak buna üzülüyorum. Tartışmayı siyah ve beyaz olarak yürütüyoruz. Bunu kim söyledi, ne söyledi, kimden geldi diye bakıyoruz. Bunun arka planı, ön planı var diye söylüyoruz. Ve yeniden birbirimizi kırıp döküyoruz. Dolayısıyla 76 milyonun kardeşliği üzerinden tartışmayı çok daha sağ duyulu ve bilimsel bir olgunluk içinde yapmalıyız. Olabilir sosyal demokrat, milliyetçi, muhafazakar, demokrat bir partiyiz. Öğrenci sayısı çok olan şehirlerde bu yaşanıyor. Çok hızlı şekilde öğrenci sayımız arttı. Benim kendi şehrimde üniversitelerin yanında yurtlar yeterli olmadı. Yurt sayısındaki artışı da Gençlik Ve Spor Bakanımız buraya geldiğinde size söyleyecektir. Ne kadar hızlı bir artış var. Ama genç ve dinamik nüfusu eğitmek ve güvenli şartlarda barındırmak bizim görevimiz. Hepimizin görevi. Biz muhafazakar demokrat kimliğimizle 11 yıl önce partiyi kurarken söyledik. Demokrat kimliğimizle bu ülkenin demokrasisini ileriye götüreceğiz ama muhafaza edeceğimiz değerler var.” şeklinde konuştu.

'BİR SORUN VARSA BUNU HALININ ALTINA MI SÜPÜRELİM'

Aile Bakanı olarak aile değerleri üzerinde bir tartışmada taraf olduğunu anlatan Şahin şunları söyledi; “Çünkü aile değerleri yok olduğunda aynı bütün arkadaşlarımın bakın ben bire bir konuştuğumda aynı hassasiyeti paylaştığına inanıyorum. Hiç kimse bu değer benim için önemli, senin için önemsiz diyemez. Herkesin aile değeri kıymetlidir, önemlidir, evlatları kıymetlidir. Sorun ön yargılar, kutuplaşma ve ayrıştırma. Bunun üzerinden yeni yeni sorunlar yaşamak. Dolayısıyla bizim burada nerde durduğumuz önemli. Burada sizin söylediğiniz sorunu çözmek devletin yurdu var, özel yurt var ve bir taraftan da bu ihtiyaçlardan dolayı yurt olmuş fakat denetlenmeyen adına ne derseniz deyin bir sistem var. Bizim paydalarla bunu çözmemiz gerekiyor. Yasal olarak bunu söylüyoruz. Hukuk devletinde yasalar konuşulur. Bir kardeşiniz olarak buna çok üzülüyorum. Tartışmayı birbirimizi üzerek yapıyoruz. Birebir konuştuğum zaman üç dakika sonra bu iki grubun kendi çocukları ve kendi yaşamı ile ilgili aynı şeyi söylediğine inanıyorum. Bu sorunu çözmemiz lazım. Mesele iletişimsizlik, mesele ön yargılar. Türkiye’nin en büyük sorunu var. Anayasa bize bir hak veriyor. Anayasa diyor ki siz aile değerlerini korumanız lazım, gençleri korumanız lazım diyor. Bize verilen bir hüküm. Bir sorun varsa bunu halının altına mı süpürelim görmeyelim üç maymunumu oynayalım. Dolayısıyla evlatlarımızla ilgili bir endişemiz olabilir, bir sorun olabilir. Bunu hep beraber doğru kanallarla ve doğru bilgiler üzerinde doğru stratejiler üzerinden çözmeliyiz.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.