Aiçü’de Geliştirilen Proje İle Myo Eğitimi Avrupa Çapında Olacak

Aiçü’de Geliştirilen Proje İle Myo Eğitimi Avrupa Çapında Olacak

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Meslek Yüksekokulunda (MYO) uygulanmak üzere ‘Öğretmenler İçin Workshop’ projesi geliştirildi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Meslek Yüksekokulunda (MYO) uygulanmak üzere ‘Öğretmenler İçin Workshop’ projesi geliştirildi. Proje ile öğretmen ve öğrenciler, dersleri hazırladıkları videolar ile işleyecek. AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Telat Yanık, Türkiye’de ilk olacak proje ile MYO eğitiminin Avrupa çapında geliştirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Akademisyenlerle bir araya gelen Prof. Dr. Telat Yanık, proje hakkında bilgi verdi. Üniversite olarak Dijital Avrupa Birliği Projesi'ne entegre olmayı hedeflediklerini kaydeden Prof. Yanık, sınavsız geçiş sistemi ile kayıt yaptıran MYO öğrencilerien, Tıp Fakültesi öğrencilerine uygulanan ders anlatım metodunun uygulanması sırasında zorluklar yaşandığını, bunu aşmak için böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdiklerini söyledi.

MYO’lar için duyusal ve görsel materyaller ile hazırlanan ve öğrencilerin de sürece dahil olduğu bir eğitim modelinin yararlı olacağını düşündüğünü ifade eden Prof. Yanık, “Bu konuyu paylaştığımızda IC Vakfı Başkanı Sayın Günseli Çeçen Hanımefendi'nin yurt dışındaki üniversitelerle yapmış oldukları temaslar neticesinde, IC vakfı ve dolayısıyla üniversitemiz You Yes Digital isimli projeye İspanyalı partnerimizle birlikte dahil olmuşlardır.” dedi.

"DİĞER ÜLKELERLE EŞ ZAMANLI BAŞLANDI"

İspanya'nın yanı sıra İtalya, Yunanistan ve Romanya’nın da yer aldığı projenin üniversitede eş zamanlı olarak uygulamaya başlandığını dile getiren Prof. Yanık, “Proje, MYO’da uygulanacak. Dersin anlatış şekli, öğrenci merkezli olacak. Öğretmen, videoya kayıt yaptığı dersi sınıfta öğrencilere görsel olarak sunabilecek. Aynı uygulama oluşturulacak gruplar sonrası öğrenciler tarafından da yapılacak. Böylece, bilgi iletişim teknolojileri ile entegre bir versiyonu kullanmak, öğrencilerin ve öğretmenlerin ve dolayısı ile MYO’lardaki eğitimin Avrupa çapında geliştirilmesini sağlayacaktır.” diye konuştu.

Proje kapsamında, hoca ya da öğrencilerin hazırladığı bir materyal yurt dışındaki akademisyen ve öğrencilerle anında paylaşılabilecek. Böylece, Ağrı’daki akademisyen ve öğrenciler sanki Avrupa’da ders anlatıyormuş gibi olacak. Öğretmenler için Workshop projesi, bu şekliyle Türkiye’de ilk kez Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde uygulanmış olacak.CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.