Ağır Vasıtaları Artık 'Akıllı Asfaltlar' Denetleyecek

Ağır Vasıtaları Artık 'Akıllı Asfaltlar' Denetleyecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı araçların denetimlerini kolaylaştıracak bir proje üzerinde çalışıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı araçların denetimlerini kolaylaştıracak bir proje üzerinde çalışıyor. Yeni projeye göre, denetimler bundan sonra akıllı sistemle gerçekleştirilecek bir düzenleme ile hayata geçecek, insansız kontrol dönemi başlayacak. Yolların altına yerleştirilecek sensörlerle yapılacak denetimle, araçların uzunlukları, en ve boyları ve ağırlıkları hareket halindeyken ölçülecek. Yeni sistem, tüm araçların denetimine imkan sağlarken; ayrıca zaman ve yakıt tasarrufu da gerçekleşecek. Ayrıca bu sayede kusurlu araçların denetimden kaçmasının önüne geçilecek.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, sistem öncelikle Türkiye’deki trafik yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerde uygulanacak. Özellikle yük ve yolcu taşıyan araçların ağırlıklarını kontrol edecek sistem kontrol noktasının 100-300 metre ilerisine kurulacak. Yolun altına kurulacak ağırlık ölçen sensörler, araç hareket halinde iken ağırlığını, uzunluğunu ve genişliğini de ölçecek donanıma sahip olacak. Sensörler denetim istasyonundaki mekanizma ile bağlantılı olacak. Üzerinden geçen yük araçlarının bilgileri, hareket anında ölçülerek anında istasyonun sistemine kaydedilecek. Eğer bilgiler belirlenen kriterlere uygun değilse sistem sinyal vererek istasyonda bulunan görevliyi uyaracak. Görevli ise aracı durdurarak istasyonda tekrar ağırlığını ölçecek. Eğer ağırlığı istasyondaki ölçümlerde de doğrulanırsa araca ceza kesilecek.

Araçların geçişleri de kamera sistemi ile 24 saat gözlenecek. Plakalar 24 saat kayıt altında alınacak. Herhangi bir kusur tespit edildiğinde ve kontrol noktasına uğramayan araçlara, yüklü miktarda cezalar tespit edilen plakalar üzerinden gönderilecek.

ZAMAN VE YAKIT TASARRUFU SAĞLANACAK, DENETLENMEYEN ARAÇ KALMAYACAK

Sistemin Türkiye’de hayata geçmesi ile birlikte, hem zaman hem de enerjiden tasarruf sağlanacak. Ayrıca, akıllı sensör sistemi kurulduğu her bölgede yola çıkan tüm yük ve yolcu araçlarını denetleyecek. Yani trafikte bundan böyle denetlenmeyen hiçbir araç kalmayacak. Daha önce, yol kontrolü yapan görevliler, yoğunluktan dolayı tüm araçları denetleyemiyordu. Yeni sistem ise bu soruna kökten çözümü de beraberinde getiriyor. Sensörün kusurlu gördüğü araçlar, kontrol noktasına çekilecek ve gerekli işlemler yapılacak. Kusuru olmayan araçlara ise gereksiz yere dokunulmayacak. Böylece hatasız yola çıkar araçlar hem zaman kaybı yaşamasının önüne geçecek hem de araçların rölantide bekletilmesinden doğacak yakıt israfının ise da önüne geçilecek. Ayrıca görevlilerin tamamen tespit edilen kusurlu araçlarla yoğunlaşmasına da imkan tanıyacak.

İLK OLARAK İTHAL EDİLECEK, SONRA YERLİ ÜRETİM SAĞLANACAK

Alınan bilgilere göre, sistem ile ilgili ilk sensörler, sistemin uygulandığı ülkelerden ithal ediliyor. İlk başta 27 adet alınacak sensör sistemi, daha sonra cari açık oluşturulmaması amacı ile Türk sanayiciler tarafından üretilmesi için teşvik edilecek. Sistem, 2014’den sonra bazı bölgelerde uygulanmaya başlayacak; zamanla araç yoğunluğunun yaşandığı tüm önemli yollara da kurulacak. Ve Türkiye’deki tüm araçlar bu sistemle denetlenecek.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.