Agd'den, Polisin Gazetecilere Yaptığı Engellemeye Tepki

Agd'den, Polisin Gazetecilere Yaptığı Engellemeye Tepki

Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği (AGD), emniyet mensuplarının gazetecilere haber takibi sırasında yaptığı müdahaleye tepki gösterdi.

Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği (AGD), emniyet mensuplarının gazetecilere haber takibi sırasında yaptığı müdahaleye tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada gazetecilerin de polisler gibi kamu görevi yürüttüğüne dikkat çekildi. Açıklamada, "Bir kamu hizmeti olan polislik mesleğinin halkla ilişkilerdeki başarısının temeli, polisin basınla olan ilişkilerinden geçmektedir. Aynı polis gibi, gazeteciler de kamu görevi yapmaktadırlar. Her ikisi de kamunun hizmetinde olan bu meslek mensupları arasındaki uyum ve iletişim kamunun güvenliği ve demokrasimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Son dönemde polisler ile gazeteciler arasında yaşanan bazı tartışmalar, artık yeni bir boyut kazanarak, gazetecilerin görevini engelleme boyutuna ulaşmıştır." denildi.


YETKİLİLERDEN HASSASİYET BEKLENİYOR

Bugüne kadar gazeteciler ile polis arasında yaşanan küçük çaplı tartışmalarla ilgili derneğe gelen şikayetler dengelenmeye çalışılsa da son yaşanan tatsız olayın açıklamayı gerekli kıldığının belirtildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi: “ Olay mahallinde, kimseye engel olmadan, güvenlik şeridini ihlal etmeden, görevli personelin çalışmasına engel olmadan, Başbakanlık tarafından verilen basın kartını ibraz etmesine rağmen, bir basın mensubunun fiziki müdahale ile görevini yapmasına engel olunması meslek camiamızda büyük üzüntü ve tepkiye neden olmuştur. Bu tür tatsızlıkların ve tartışmaların bir daha yaşanmaması, kamu görevi yapmakta olan polisin ve basın mensuplarının görevlerini layıkıyla yapabilmeleri açısından başta İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mustafa Uçkan ve Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu olmak üzere konunun tüm ilgililerinden hassasiyet beklediğimiz belirtir, basın mensuplarının kamu adına görev yaptıklarının altını bir kez daha çizerek saygılarımızı sunarız."CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.