AGD’den Çin’e sert tepki

AGD’den Çin’e sert tepki

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Konya Şubesi, Çin’in Doğu Türkistan’a uyguladığı politikalara tepki gösterdi. ‘Katil Çin rejiminin Doğu Türkistan’daki zulmüne dur de’ sloganıyla Cuma namazı çıkış Şerafettin camii önünde basın açıklaması gerçekleştirildi

Çin'in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yaptığı zulüm Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) tarafından yapılan basın açıklaması ile kınandı. 

Cuma namazı çıkışı Şerafettin Camii önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Mehmet Küçükgünay, Konya Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Mehmet Demirel, Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞDER) Şube Başkanı Yavuz Aydın ve çok sayıda genç ve dernek üyesi katıldı. Açıklamada "Emperyalist ve katil" olarak tanımladıkları Çin Devleti'nin yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da her türlü yöntemi kullanarak sistematik katliamlar gerçekleştirdiği ve hastalık, salgın bahane edilerek insanların Çin yönetimi tarafından evlerinde ölüme terkedildikleri; geçtiğimiz günlerde ise çıkan yangına müdahale edilmeyerek arasında çocukların da yer aldığı Uygur Türklerinin şehit edildiği hatırlatıldı.

adsiz-004.jpg

TÜM ZULÜMLERİN KARŞISINDAYIZ

Anadolu Gençliği ve Milli Gençlik olarak, tüm zulümlerin ve bu zulümlere dolaylı ya da doğrudan destek veren kirli iş birliklerinin karşısında oldukların belirten Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Ceylani Kılıç, “Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye kadar, mağripten maşrıka ve Afrika’dan Asya’ya kadar tüm insanlık; ırkına, rengine, diline bakılmaksızın Allah’ın ayetlerindendir. Dünyanın her neresinde zulüm gören, mağdur ve mazlum olan bir insan varsa bunun sorumluluğu hiç şüphesiz biz Müslümanların ve vicdan sahibi insanların üzerindedir. Sömürgecilerin yağma ve talanları dünyayı yaşanmaz hale getirmektedir. Adil bir düzenin hâkim olması gerekirken, uluslararası anlaşmalar ve insan hakları olarak sunulan bazı ikiyüzlü söylemler güçlülerin zayıfları ezmesine sebep olmaktadır. Dünya tarihinde yaşanan binlerce savaşa rağmen barış ve adalet sağlanamamış, aksine Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve NATO gibi kuruluşlar başta olmak üzere uluslararası birçok kuruluş emperyalizmin ve sömürgeci anlayışın güçlenmesine sebep olmuştur. Çıkarlarını her türlü kutsalın üzerinde tutan ülkeler, zayıf bırakılmış ülkeleri ve halkları ezmeye devam etmektedir. Emperyalizm; işgallerle, iç savaşlarla, şiddet ve korkuyla, baskı ve tahakkümlerini sürdürmektedir. Mevcut dünya düzeninde İslam ülkeleri ve Müslüman halklar ya ABD, İngiltere, İsrail safında yer almaya ya da Rusya-Çin ikilisinden birine sığınmaya zorlanmaktadır. İslam coğrafyasında ise vesayet rejimleri bulunmaktadır. Bağımsızlığını ilan etmiş birçok İslam ülkesinde emperyalizmin üsleri ve askerleri bulunmakta, bu ülkelerin asker ya da sivil yöneticileri de maalesef tüm icraatlarını vesayet altında yürütmektedir. İslam ülkelerinin küresel güçlere bağımlı oluşları ya da küresel güçler arasında denge politikaları izlemek zorunda kalışları, haksızlıklar karşısında ya göstermelik tepki vermelerine ya da susmalarına yol açmaktadır” ifadelerini kullandı 

İNANÇ VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANIYOR

İnsanlığa karşı yapılan her zulmün ancak İslam birliği ile durdurulabileceğini belirten Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Ceylani Kılıç, “Emperyalist ve katil Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da her türlü yöntemi kullanarak sistematik olarak baskı, işkence ve katliamlar gerçekleştirmektedir. 2016 yılından bu yana 3 milyonu aşkın kardeşimiz, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldı kısırlaştırma programlarına tabi tutuldu. Ayrıca hastalık ve salgın bahane edilerek insanlar Çin yönetimi tarafından evlerine kapatılarak ve kapılar kaynakla açılamayacak hale getirilip evlerinde ölüme terkediliyor. Geçtiğimiz günlerde ise çıkan yangına müdahale edilmeyerek arasında çocukların da yer aldığı Uygur Türkü kardeşlerimiz şehit oldular. Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimizin birçok temel haktan mahrum bırakıldığına, inanç ve düşünce özgürlüklerinin kısıtlandığına, toplama kamplarında tecrit edilmiş bir yaşama zorlandığına, psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldıklarına dair acı gerçekler hepimizi derinden yaralamaktadır.”

ZULÜMLER ANCAK İSLAM BİRLİĞİ İLE DURDURULABİLİR

Çin’in baskılara gerekçe olarak tüm Müslüman Doğu Türkistan halkını şiddetle ilişkilendirmesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Ceylani Kılıç, “Tam tersine insanların temel hak ve özgürlük talepleri karşısında Çin yönetiminin baskı ve tahakküm uygulaması bir şiddettir.  Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır. Zulmü durdurmak ve mazlum kardeşlerimize yardımcı olmak için eylem gerekmektedir. Kuklalara karşı hamasete dayalı söylemler geliştirip kuklacılara teslim olunarak gidilen yolda duvara toslamak kaçınılmazdır. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu İslam ülkelerinin hak ve adalet ekseninde güç birlikteliği yapmasından geçer. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, İslam Birliği’nin kurulmasından geçer. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu tüm yeryüzünde Hak ve Adalete dayalı düzenin kurulması için gayret etmekten geçer. Allah, hak ve adaletin tesisi için atılan adımları boşa çıkarmayacaktır” diye konuştu. 

SAİT ÇELİK 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum