Afyonkarahisar'ın Sağlıkta Sunduğu İmkanlar Azerbaycan'da Anlatıldı

Afyonkarahisar'ın Sağlıkta Sunduğu İmkanlar Azerbaycan'da Anlatıldı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Azerbaycan’dan geçen yıl 20 bin kişinin Türkiye'de tedavi gördüğüne dikkati çekerek, Azerileri Afyon'a davet etti.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Azerbaycan’dan geçen yıl 20 bin kişinin Türkiye'de tedavi gördüğüne dikkati çekerek, Azerileri Afyon'a davet etti. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen ‘Uluslararası Sağlık Turizmi Fuarı’na katılan Rektör Solak, iki ülke arasında sağlık turizminin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Solak, Afyonkarahisar’da üniversite-termal otel işbirliği konusunda örnek bir model geliştirdiklerini, termal otellerde konaklayan yerli ve yabancı turistlerin herhangi bir sağlık sorunuyla ilgili üniversite hastanesinden de kolaylıkla hizmet alabildiğine de dikkati çekti.

"20 BİNDEN FAZLA AZERBAYCANLI TEDAVİ GÖRÜYOR"

Rektör Solak, Azerbaycan'ın son yıllarda sağlık turizmi alanında ülkemiz için önemli bir pazar haline geldiğini ve yılda yaklaşık 20 binden fazla Azerbaycanlı'nın Türkiye’deki hastanelerinde tedavi olduğunu dile getirdi. Afyonkarahisar'ın Türkiye'nin termal turizm merkezi olarak tanındığını ifade eden Solak, “Sağlık turizmi imkânlarımız oldukça geniş. Hem otellerin bünyesinde hem de üniversitemizde fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerimiz mevcut. Sağlık tesislerimizden yararlanmak isteyen Azerbaycanlıları ülkemize davet ediyoruz." dedi.

Solak, Türkiye'de 175 üniversitede 48 bin yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, Türkiye'de 4 bin Azeri öğrencinin 101'nin Afyon'da
bulunduğunu anlattı.

Fuarda; üniversite, otel ve termal tesisleri yanında Uluslararası Zafer Havalimanı da tanıtıldı. Ayrıca Türkiye'nin akredite hastane kuruluşları ile branşlarında başarılı klinikleri uzman doktorları da fuara katıldı. Türkiye'nin sağlık turizmi ve tesisleri Azerbaycanlılara anlatılırken broşürler, kataloglar yanında özel olarak hazırlanan hediyeler verildi.

Sağlık ve sağlık ürünleri konusunda bölgenin en geniş katılımlı organizasyonu olma özelliğini taşıyan fuarda tıpta kullanılan son sistem ekipmanlar ecza ve kozmetik ürünler sergilenirken, sektörle ilgili yeniliklerin anlatıldığı çeşitli seminerler de düzenlendi. Dünyanın 17 ülkesinden 130 katılımcının yer aldığı fuara AKÜ'yü temsilen Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak ile Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Murat Ulaşlı katıldı.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.