Afrika'dan Gelip Suriyeli Kardeşlerinin Yardımına Koştular

Afrika'dan Gelip Suriyeli Kardeşlerinin Yardımına Koştular

Binlerce kilometre uzaklıktan gelen Güney Afrikalı İslam Cemiyeti Jamiatul Ulema’dan oluşan bir grup din adamı, Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınanlara Mardin'de Kimse Yok Mu Derneği aracılığı yardım eli uzattı.

Binlerce kilometre uzaklıktan gelen Güney Afrikalı İslam Cemiyeti Jamiatul Ulema’dan oluşan bir grup din adamı, Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınanlara Mardin'de Kimse Yok Mu Derneği aracılığı yardım eli uzattı.

Kimse Yok Mu’nun Güney Afrika’ya yapmış olduğu yardımlardan ötürü vefa borcunu bir nebze olsun ödemek isteyen Jamiatul Ulema, Türkiye’ye gelerek 6 farklı noktada Kimse Yok Mu desteğiyle Suriyeli kardeşlerine yardım dağıttı.
10 kişiden oluşan Güney Afrikalı din adamları; Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Nizip, Yayladağı, Reyhanlı ve Akçakoca’da bulunan yaklaşık 5 bin Suriyeliye Kimse Yok Mu aracılığı ile kumanya ve battaniye dağıttı.
Mardin’e gelen Güney Afrika İslam Cemiyeti Jamiatul Ulema heyeti, Suriye sınırında bulunan sığınmacılara Kimse Yok Mu Mardin Derneği Başkanı Serdar Ökmen ile birlikte çeşitli gıda ve battaniye yardımında bulundu. Daha sonra Günay Afrikalı din adamı Hafız Hüzeyfe Ali başkanlığında oluşan din adamları heyeti Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun’u makamında ziyaret etti.

Yardım dağıtımı için Türkiye’ye geldiklerini belirten Günay Afrikalı din adamı Hafız Hüzeyfe Ali, Kimse Yok Mu aracılığı ile topladıkları yardımları sınır boyunda bulunan kamplarda yaşayan Suriyelilere amaçladıklarını söyledi. Derneğin Güney Afrika’ya yapmış olduğu yardımları asla unutmayacaklarını belirten Günay Afrikalı din adamı Hafız Hüzeyfe Ali, “Vefa borcumuzu ödemek için buradayız. Suriye’de yaşanan insanlık dramına sesiz kalmak mümkün değildir. Güney Afrika’daki Müslümanların kendi aralarında topladıkları yardımları ve onların selam ve dualarını getirdik. Kimse Yok Mu aracılığı ile kardeşlerimize ulaştırdık. Müslümanların birbirine yardım etme zamanıdır. Rahmet ayında bu yardımları daha da artırmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti'nin burada Suriyeli kardeşlerimize kucak açması, bu mübarek ayda onlara yardımlarını daha da artırması bizleri mutlu etti. Allah Türkiye’den razı olsun, dünyanın dört bir yanında mağdur olan insanlara yardıma koşuyor.” dedi

Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun ise kendi dertlerini unutup kardeşlerinin dertlerine derman olabilmek için binlerce kilometre uzaklıktan gelen Güney Afrikalı Müslümanların bu örnek davranışının herkese örnek olacak nitelikte olduğunu söyledi. Coşkun, "Ramazan ayı rahmet mağfiret ve yardım ayı olması dolayısıyla yapılan bu yardımların karşılığını Allah verecektir. Suriyeli kardeşlerinizin yardımına koştunuz. Kimse Yok Mu Derneği'nin tüm dünyada olduğu gibi Suriyeli mültecilere yaptığı yardımlar asla küçümsenmeyecek durumdadır. Bu tür hayır kurumları ülkemizin yüz akıdır.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Güney Afrika İslam Cemiyeti Jamiatul Ulema heyeti, Suriye sınırına sıfır kilometrede bulunan Yukarı Hatunlu köyünde Suriyeli sığınmacılara kol kanat geren bölgenin kanaat önderleri ve Suriyeli savaş mağdurları iftarda bir araya geldi. İftardan sonra bölgenin huzuru, barış ve kardeşlik için Günay Afrikalı din adamı Hafız Hüzeyfe Ali dua etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.