AFAD gönüllüsü öğretmenler arama kurtarma çalışmalarına destek olacak

AFAD gönüllüsü öğretmenler arama kurtarma çalışmalarına destek olacak

Edirne'de kurulan Milli Eğitim Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birliğinden (MEB AKUB) 32 öğretmen, aldıkları eğitimlerle afetlerdeki arama kurtarma çalışmalarında gönüllü görev yapacak.

Eğitim kurumlarında afete hazırlık kültürünün geliştirilmesi, afet ve acil durumlara yönelik gönüllülüğün yaygınlaştırılması ile afet öncesi, anı ve sonrasında öğrenci ve çalışanlara doğru davranış şekillerinin kazandırılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde MEB AKUB oluşturuldu.

Yaklaşık bir yıldır teorik ve uygulamalı eğitim alan 32 öğretmen, bu kapsamda AFAD gönüllüsü oldu.

"Öğretmenlerimiz teknik bilgileriyle AFAD ekiplerine yardımcı olabilecek"

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ali Altındal, AA muhabirine, öğretmenlerin aldıkları eğitimlerle arama kurtarma çalışmalarına "destek güç" olarak katılabileceğini söyledi.

Öğretmenlerin olası afet müdahale ve sonrasındaki iyileştirme çalışmalarında teknik bilgileriyle AFAD ekiplerine yardımcı olabileceğini belirten Altındal, "Öğretmenlerimizi önce eğitime aldık. Online eğitimlerden sonra yüz yüze eğitimler verdik. Uygulamalı eğitimlere de katıldılar." dedi.

Edirne'de 3 bin 400 civarında AFAD gönüllüsü olduğuna işaret eden Altındal, bunlardan da yaklaşık 200'ünün teknik bilgisi yüksek, yüz yüze eğitimlere katılanlardan oluştuğunu vurguladı.

MEB AKUB ekibinin afet öncesi, sırası ve sonrasında AFAD'a destekte bulunacağını anlatan Altındal, tüm vatandaşları AFAD gönüllüsü olmaya davet etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.