Af Örgütü: Türkiye'nin Twitter'da Eleştiri Yapanları Yargılaması İkiyüzlülük

Af Örgütü: Türkiye'nin Twitter'da Eleştiri Yapanları Yargılaması İkiyüzlülük

Türkiye 2-5 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da internet düzenlemeleri, güvenlik ve insan hakları ile ilgili en iyi uygulamaların paylaşılması için hükümetlerle sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren İnternet Yönetişim Forumu'na...

Türkiye 2-5 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da internet düzenlemeleri, güvenlik ve insan hakları ile ilgili en iyi uygulamaların paylaşılması için hükümetlerle sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren İnternet Yönetişim Forumu'na ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'nin bir yandan İnternet Yönetişim Forumu'na ev sahipliği yaparken bir yandan da hükümetin Twitter'da eleştiri yapanları kovuşturmaya tabi tutmasının oldukça iki yüzlü bir durum olduğunu dile getirdi. Örgüt gelecekte foruma ev sahipliği yapacaklara daha iyi bir örnek teşkil etme çağrısında bulunurken ABD, Etiyopya, Suudi Arabistan ve Vietnam'daki internet özgürlüğü ihlallerine de dikkat çekti.

BAŞBAKANA HAKARET ETMEK İLE SUÇLANIYORLAR

Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, "29 Twitter kullanıcısı İzmir'de yargılanıyor ve geçen yıl Gezi Parkı eylemleri sırasında tweet gönderdikleri için üç yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıyalar. Yetkililer "halkı kanunlara uymamaya teşvik ettiklerini" öne sürüyor. Tweet'lerin hiçbiri herhangi bir şekilde şiddete teşvik içermiyordu. Üç kullanıcı ek olarak -davada mağdur olarak adı geçen- "Başbakan'a hakaret etmek" ile suçlanıyor." denildi.

AF ÖRGÜTÜ: MESAJLAR, SUÇ İÇERMİYOR

Atılan tweetlerin polisin göstericilere yönelik güç kullandığı yerlere, protestoların gerçekleştiği bölgelerde mevcut kablosuz internet bağlantılarının şifrelerine dair bilgileri ya da göstericilere dair düşünce ve destek mesajlarını içerdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu tweetlerin hiçbiri şiddete teşvik, emare ya da katılım içermiyordu. Mahkemede sunulan delillerin hiçbiri, ifade özgürlüğü ile ilgili uluslararası insan hakları standartları uyarınca ile korunmayan ya da suç oluşturacak hiçbir davranışa işaret etmiyordu. Bu 29 kişi, sosyal medya kanalları üzerinden hükümeti eleştirdiği için kovuşturmaya tabi olan ya da hüküm giyenler listesine son eklenenler. Eğer mahkum olurlarsa Uluslararası Af Örgütü bu 29 kişiyi düşünce mahkumu olarak görecektir."

Uluslararası Af Örgütü Küresel Sorunlar Direktörü Şerif El Sayid-Ali, "Türkiye yetkililerinin Twitter'da eleştiri yapanları kovuşturmaya devam etmesi hayret verici. Hele de insan haklarının ana tema olduğu internet yönetişimi üzerine bir müzakereye ev sahipliği yaparken. İnternette ifade özgürlüğüne dair bu tarz çifte standartlar, özellikle geçen yılki protestolarda tweet gönderdikleri için yargılanan onlarca Twitter kullanıcısı için acı bir ironi niteliğinde." diye konuştu.

Uluslararası Af Örgütü forumda Türkiye'nin internet ile ilgili polislik yapma konusunda despot olan tek ülke olmadığını da ortaya koyacak. Foruma katılan aktivistler dört başka ülkede de, internette ifade özgürlüğünü kullandığı ya da internette mahremiyet hakkının ihlal edilmesine ışık tuttuğu için hedef haline gelen insanlara dikkat çekecek.

El Sayid-Ali, "Etiyopya, Suudi Arabistan ve Vietnam interneti bilgi almak ve bilgiyi açıklamak için kullananlara en sert cezaları verdi. Bu cezalar feshedilmeli ve her ülke internette yapılan eleştirilerle ilgili gösterdiği toleransı ciddi bir şekilde geliştirmeli." dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.