Adnan Menderes Havalimanı’na 10 Şarj İstasyonu

Adnan Menderes Havalimanı’na 10 Şarj İstasyonu

Elektrikli araç şarj istasyonu işletmecisi FullCharger, Adnan Menderes Havalimanı'na 10 şarj istasyonu kurdu. Düzenlediği basın toplantısında şarj istasyonlarıyla ilgili bilgi veren şirketin Türkiye Başkanı Osman Ataman, Türkiye’nin, elektrikli...

Elektrikli araç şarj istasyonu işletmecisi FullCharger, Adnan Menderes Havalimanı'na 10 şarj istasyonu kurdu.

Düzenlediği basın toplantısında şarj istasyonlarıyla ilgili bilgi veren şirketin Türkiye Başkanı Osman Ataman, Türkiye’nin, elektrikli ulaşım altyapılarında dünyanın öncü ülkelerinden biri olabileceğini söyledi. Ataman, “Bütün siyasi çevreler ve kamu yönetimlerinin çevreyi de, geleceği de, cari açığı da ilgilendiren bu konuda tam bir vizyon ve işbirliği içinde olmaları ile süreç daha da hızla gelişecektir.” dedi.

FullCharger olarak başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa Birliği ülkesinde Avrupa Birliği Komisyonu ile yakın işbirliği içinde projeler geliştirdiklerini aktaran Ataman, “2020 yılında Batı Avrupa’da 8 milyon elektrikli araç ve 1 milyona yakın şarj istasyonu olacak. Bugün yaklaşık 30 bin elektrikli araç bulunan Fransa 2 milyon araç ile liderliğini sürdüreceği, İngiltere’de 1 milyon 600 bin, Almanya’da 1 milyon 200 bin, Hollanda’da ise 800 bine ulaşılacağı hesaplanmaktadır. Otomotiv üreticilerinin planlanmış modelleri hesaba katıldığı için aynı dönemde Türkiye’de de bugün 600 civarında olan sayının 100 bine yükselmesi mümkün olabilecektir. Ayrıca yerli üretim girişimleri de sürüyor. 2030’lara gelindiğinde ülkelerde araç parklarında elektrikli araç payının yüzde 50’leri zorlayacağı öngörülmektedir.” diye konuştu.

200 BİN ŞARJ İSTASYONU HEDEFLİYOR

Ataman, FullCharger’ın elektrikli araç şarj istasyonu işletmeciliğinde Türkiye’de bulunan global ölçekteki tek ‘ülke operatörü’ olduğunu vurgulayarak; şunları kaydetti:

“FullCharger, 2020 yılına dek bütün Avrupa’da hizmete girecek 200 bin şarj istasyonun hedefliyor. Şarj istasyonu operatörlüğü finansman gücü yanı sıra teknoloji ve otomotiv sektörü ile global ölçekte işbirliği gerektiren bir alan. Bin istasyonluk hedeflerle yapılabilmesi mümkün değildir. Şimdiden Türkiye’de başta özel anlaşmamız olan İstanbul Büyükşehir (İspark), İzmir Büyükşehir Belediyesi (ve İzelman), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Marmara Üniversitesi, Süzer Plaza, Swiss Hotel, Dedeman Hotel, Batışehir, Toya Qent, Beytepe Restorium, Adanus Park, Carousel gibi yerler olmak üzere altyapımız kullanılmaktadır.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.