Adıyaman Muharrem İftarında Buluştu

Adıyaman Muharrem İftarında Buluştu

Adıyaman İl Müftülüğü'nün düzenlediği Muharrem iftarına halkın her kesiminden yoğun bir katılım oldu.

Adıyaman İl Müftülüğü'nün düzenlediği Muharrem iftarına halkın her kesiminden yoğun bir katılım oldu. Peygamber Efendimiz'in (sas) 'İman etmedikçe Cennet'e giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız' hadis-i şerifini hatırlatan Vali Vekili Levent Öztin, "Bizim dinimiz sevgi ve barış dinidir. O sevgiyi önce yüreğimizde sonra evlerimizde, sonra mahallemizde daha sonra da ülkemizde ve dünyada yaşatmamız gerekiyor." dedi.

Hisar Düğün Salonu'nda düzenlenen Muharrem iftarına Vali Vekili Levent Öztin, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, kamu ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti başkanları, Adıyaman’daki Alevi ve Sünni kanaat önderleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Kerbela şehitleri için dua edildi, mersiyeler ve muharremiyeler okunduktan sonra Grup Ravza tarafından ilahiler söylendi. Düzenlenen iftarda Ehl-i Beyt inancına göre Muharrem ayında bıçak kullanılmadığı, su içilmediği ve et yenilmediği için bunlar iftar menüsünde yer almadı.

İftar öncesi günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Müftüsü İmran Kılıç, "Zaman, değerini içinde vuku bulan olaylardan alır. Muharrem ayında iki önemli olay cereyan etmiştir. Bunlardan birisi hicri yılbaşı, bir diğeri ise Aşura yani Muharremin onuncu günüdür." diye ifade etti.

Vali Vekili levent Öztin ise "Muharrem ayı, Hz. Ali ile Hz. Fatma annemizin ciğerparesi olan Hz. Hüseyin ve yarenlerinin şehit edilmesi ile hepimizin yüreklerini dağlayan, hepimizi hüzne boğan bir aydır. Bu acı, hepimizin ortak acısıdır. Bu acıyı bütün inananlar kalplerinde ve bütün müminler yüreğinde hissetmelidir. Bu acıyı yüzyıllardır yüreğimizde hissediyoruz. Bizden sonra gelecek olan nesil de hissedecektir. Çünkü Peygamber Efendimiz (sas) insanlığa iki emanet bırakıyorum demiştir. Bunlardan birisi yüce kitabımız olan Kur’an-ı Kerim bir diğer ise Ehl-i Beyt’tir." şeklinde konuştu.

Peygamber Efendimiz'in (sas) 'İman etmedikçe Cennet'e giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız' hadis-i şerifine de vurgu yapan Vali Vekili Levent Öztin, şunları ifade etti: "Bizim dinimiz sevgi ve barış dinidir. O sevgiyi önce yüreğimizde sonra evlerimizde, sonra mahallemizde daha sonra da ülkemizde ve dünyada yaşatmamız gerekiyor. Maalesef günümüzde İslam coğrafyasına baktığımız zaman kan, gözyaşı ve huzursuzluk var. Bize getirilen mesajı çok iyi algılayamadığımız ve çok iyi vurgulayamadığımız için bu huzursuzluklar yaşanmaktadır. Bugün Hz. Hüseyin Efendimiz'in şehadeti münasebetiyle bir aradayız. Bütün Kerbela şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Millet olarak birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunmaktadır. Birlik ve beraberlik adına Adıyaman, ülkemizde bir modeldir. Asırlardır birlik ve beraberliğinden asla ödün vermemiştir. Bugün bu salonda aynı çatı altında yaşayan birer kardeş olarak birlik ve beraberlik adına en güzel örneği yaşıyoruz. Bu birliğimizin artarak devamını diliyorum.” dedi. Konuşmalardan sonra iftarlar açıldı. İftar sonrası Alevi Dedesi Mehmet Merdanoğlu tarafından iftar duası edilerek program sona erdi.CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.