Adem Bulut, "Ev sahibi olmak artık çok zor olacak"

Adem Bulut, "Ev sahibi olmak artık çok zor olacak"

İnşaat malzemelerindeki fiyat artışının inşaat yapımını zorlaştırdığını dile getiren KOMÜT Başkanı Adem Bulut, “Dar ve orta gelirli aileler başta olmak üzere ev sahibi olmak artık çok zor olacak'' dedi

Döviz kurundaki dalgalanmayla birlikte ciddi bir sıkıntı altına giren inşaat sektörünün sorunları, pandemi süreciyle beraber iyice derinleşti. İnşaat maliyetlerinde ciddi artışlar yaşanıyor. Özellikle demir fiyatlarında artış durdulamıyor. Girdi maliyetlerindeki artış, satış fiyatlarına da zam olarak yansıyor. Dar ve orta gelirliler başta olmak üzere ev sahibi olmak, her geçen gün daha da zorlaşıyor. Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) Başkanı Adem Bulut, yetkililere “Önlem alın” çağrısında bulunuyor.

ZAMLAR İNŞAAT YAPIMINI ZORLAŞTIRIYOR!

“Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkisi altına alan koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri de şüphesiz inşaat sektörü oldu” diyen KOMÜT Başkanı Adem Bulut, “Yarattığı istihdam ve büyüklüğü göz önünde alındığında özellikle gelişmekte olan ülkelerde bir nevi taşıyıcı kolon görevi üstleniyor” şeklinde konuştu. Koronovirüs salgını süresi boyunca hastalığın bulaşmaması için şantiye ve ofislerde alınan tedbirlerin işleyişi oldukça aksattığına vurgu yapan Bulut, “Proje iptallerinin ve gecikmelerinin yanı sıra tüketicinin de talebinin azalması doğrultusunda inşaat sektörü zor zamanlar yaşamaya başladı. Bu sorunlar yanında bir de inşaat malzemelerine gelen sürekli zamlar inşaat yapımını zorlaştırıyor” dedi.

GİRDİDEKİ ARTIŞLARI EV FİYATLARINA DA YANSIYOR

Çimentodan demire, tuğladan hazır betona 200'den fazla alt sektörle ilişkisi bulunan inşaat sektörü açısından tedarik zincirindeki aksama ve zamların başka sorunları da beraberinde getirdiğini ifade eden Başkan Bulut, konuyla ilgili sosyal medyadan paylaşımlar da yaparak sıkıntıları dile getiriyor.

Bulut, paylaşımlarıyla şu sıkıntıları dile getiriyor: “İnşaat temel malzemeleri; demir, çimento ve diğer malzemelere gelen aşırı zamlar kentsel dönüşümü zayıflatıyor, inşaat yapımını zorlaştırıyor, enflasyonu tetikliyor, 250 alt sektöre ve kamuya iş yapan yüklenicilere büyük zarar veriyor. Ülkemizin yıl içinde yaşadığı elim deprem olaylarını göz önüne aldığımızda kentsel dönüşümün ve güvenilir binalarda yaşamanın ne denli mühim olduğu aşikar bir şekilde ortadır lakin sektör bu zorluklarla mücadele ederken oluşan bütün olumsuzluklar ilerlemeyi yavaşlatacak yönde olacaktır.

Salgın nedeniyle şantiyelerde güvenliğin sağlanması, hastalığın varolan düzen üzerindeki olumsuz etkileri ayrıca kalifiye çalışanların elde tutulmasına yönelik maliyet işvereni ve sektörü zorlayan etkenlerden olmaya devam ediyor. Tedarik zincirindeki bozulma sebebiyle talebin azalması ve malzeme, ekipman, işlik fiyatlarındaki artışlar da bunlardan sadece bazıları. Sektöre gelen bu zamların konut fiyatlarına da yansıması, konut fiyatlarının da artacak oluşunun kaçınılmaz bir habercisi niteliğindedir. İnşaat malzemeleri başta demir olmak üzere inanılmaz bir şekilde artıyor, bu artışlar satış fiyatlarına mutlaka yansıyacaktır. Dar ve orta gelirliler başta olmak üzere ev sahibi olmak artık çok zor, önlem almak lazım.''

EMRE ÖZGÜL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum