Adayların müzik tercihi

Adayların müzik tercihi

Yerel seçimlere yönelik propaganda çalışmalarını yoğunlaştıran belediye başkan adaylarının genellikle birlik ve beraberliğin işlendiği halk müziği ve yöresel oyun havalarını tanıtım toplantılarında kullandığı belirtildi.

Konya'da bir müzik firmasına, yerel seçime hazırlanan belediye başkan adaylarına tanıtımlarda kullanmaları için özel anonslu seçim müziği yapıyor.
Firmanın sahibi Hikmet Çetiner yaptığı açıklamada, 1976 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini, genellikle Konya kültürü ve Sufi müziğine yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.
Bugüne kadar özellikle sufi müzik konusunda isim yaptıklarını ifade eden Çetiner, şirket olarak yerel seçim hazırlıklarının hızlandığı bu dönemde adaylara farklı bir hizmet sunmaya başladıklarını bildirdi.
Konya ve ilçelerindeki belediye başkan adaylarının ses düzenleme firması aradıklarını duyduklarını ve bundan hareketle çalışmalara başladıklarını dile getiren Çetiner, şunları kaydetti:
''Adayların Konya'da aradığını bulamadıkları için Ankara ve İstanbul gibi illere yöneldiklerini öğrendik. Biz de stüdyomuzu adaylara açmaya karar verdik. Konya, Antalya, Karaman gibi illerin ilçe ve belde belediye başkan adaylarına propagandalarında kullanmaları için özel anonslu seçim müziği yapıyoruz. Belediye başkan adaylarından talepler alıyoruz. Özellikle aynı yörede seçime girecek adaylardan birine iş yaptığımız zaman, diğer aday da bizi tercih ediyor. Sadece belli bir partiden değil, farklı farklı partilerden müşterilerimiz oluyor.''
Adaylara telifi kendilerinde bulunan müziklerden önerdiklerini ifade eden Çetiner, ''Telifi bize ait ise anonsuyla birlikte bir müziği bin TL'ye yapıyoruz. Kendi parti müzikleri üzerine anons isterlerse 4 müzik için bin TL talep ediyoruz. Başka müzikleri tercih ederlerse, telif hakkına sahip firmanın isteyeceği bedeli ödüyorlar'' dedi.
Müzik oluştururken Telif Hakları Yasası'na aykırı hareket etmediklerini söyleyen Çetiner, adayların genellikle halk müziği ve yöresel oyun havaları istediğini, özellikle seçimlerde müziğin dinleyenleri coşturmasının önemli olduğunu anlattı.
Çetiner, repertuvarlarında yüzlerce müzik bulunduğunu, isteyen adaya ney ağırlıklı bir seçim müziği bile yapabileceklerini söyledi.
Halk müziğinde birlik ve beraberliği konu eden parçaların talep edildiğini dile getiren Çetiner, ''Bu anlamda bir ozanımıza ait müzik inanılmaz talep görüyor. Gelen adayı önce dinliyoruz, projelerine, seçim beyannamesine bakıyoruz, slogan üretip, müzik oluşturup profesyonel bir iş elde ediyoruz. Anonsta adayın yaptıklarını, yapacaklarını, projelerini anlatıyoruz. Bir yandan adayın mesajı okunuyor, diğer yandan müzik çalıyor'' diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.