Adaylara öneriler

Adaylara öneriler

Yerel seçimlerden başarılı çıkabilmek için gerek adayların, gerekse partilerin, başta miting alanlarındaki düzenlemeler olmak üzere ''püf nokta'' diye tabir edilebilecek unsurlara dikkat etmeleri öneriliyor.

''Tanıtma Uygulamaları'' adlı kitabı bulunan Merhaba Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Gazeteci Yazar Mustafa Arslan yaptığı açıklamada, başarılı olabilmek için adayların kişisel bakımlarından yüz mimiklerine, partilerin ise miting alanlarının organizasyonundan parti tanıtım çalışmalarına kadar birçok konuda özenli davranmaları gerektiğini bildirdi.
Mesajını halka anlatamayan, fotoğraf, amblem ve söylemini zihinlere yerleştiremeyen partilerin ve adayların bir nevi hasat dönemi olan seçimlerde başarılı olma imkanları bulunmadığını savunan Arslan, kitabında, adaylara şu önerilerde bulunuyor:
''Sağlığınıza dikkat edin, beslenmenize özen gösterin, hatta bu konuda profesyonel yardım alın. Giyiminize, temizliğinize özen gösterin, araçlarınızda ayna, tarak, ayakkabı boyası, elbise fırçası ve ağrı kesici bulundurun.
Güler yüzle insanların hallerini hatırlarını sorun, kişilere mümkün olduğunca isimleriyle hitap edin. Bir topluluğa girerken de yanınızda mutlaka o toplulukça sevilen insanların bulunmasına özen gösterin.
Yöneltilen soruları dikkatle dinleyin, ancak sorulara cevap verirken, açık ve net olun, münakaşaya girmeyin, çünkü, münakaşanın kazanan tarafı yoktur.''
TOPLULUĞA HİTAP EDERKEN
''Topluluğun kanaatlerinizi lehinize çevirmek istiyorsanız, muhataplarınızın hatalarını nefislerine ağır gelecek tarzda söylemeyin. Hitap ettiğiniz topluluğun sözlerinizi teyit etmelerini sağlayın.
Topluluğa birlikte dahil olduğunuz kişilerle gizli konuşmayın, sizinle birlikte olan kişilerin topluluğun önünde ikili konuşmasına izin vermeyin.
Hitap edeceğiniz, temasta bulunacağınız toplulukla ilgili önceden araştırma yapın. Bir köye gidiyorsanız orada bulunan teşkilat mensupları kanalıyla bölgenin sorunlarını tespit edin. Konuşmalarınızda bu sorunlara ve çözüm yollarına temas edin.
Herkese kabiliyet ve durumuna göre hitap edin, vaktinizi iyi değerlendirin, vakit israfından kaçının.
Hitap ettiğiniz topluluğun ilgi seviyesini sürekli kontrol edin, onların ilgisini çekecek şekilde hitap edin.
İlişki kurduğunuz insanlara kendilerinin değerli olduklarını, kanaatlerinin önem taşıdığını hissettirin.
Takdir edilecek konulardaki takdirinizi göstermekten çekinmeyin. Unutmayınız ki insanlar yaptıkları başarılı çalışmaların takdir edilmesinden hoşlanır.
Düşüncelerinizi canlı bir şekilde ve kendinizden emin olduğunuzu gösterecek tarzda ortaya koyunuz.
Unutmayınız ki; bir seçim süresince elini sıktığınız, sohbet ettiğiniz kişi ile bir defa daha görüşemeyebilirsiniz. Dolayısıyla söz konusu karşılaşma ilk ve son şansınız olabilir. Karşınızdaki kişi, sizin için, seçmenlerden bir seçmen olabilir, ama siz onun için oy vermeyi düşünebileceği bir adaysınız. Bu şansınızı iyi kullanın.''
PARTİLERE
Tanıtma faaliyetlerinin parti gücünün gösterilmesi açısından da son derece büyük önem taşıdığını belirten Mustafa Arslan, kitabında, partililere ise şu önerilerde bulunuyor:
''Siz bire bir, diz dize, göz göze çalışmayı etkin şekilde yapabilirsiniz, ancak ne var ki toplum caddede, sokakta, televizyonda, gazetede, ilan tahtalarında, e-posta mesajında partinizi görmezse yeterli güveni oya dönüşecek olumlu kanaati oluşturamazsınız.
Kanaat oluşturma ve oluşan kanaatlerin pekiştirilmesinde miting alanlarının görkemi ya da sönüklüğü önemli rol oynuyor. Bu nedenle, siyasi partilerin, miting alanında kürsünün ve basın aracının konulacağı yer, miting saatinde güneşin konumu, hava şartları gibi noktaları atlamamaları gerekiyor. Çünkü, boşlukların oluşabileceği bir yere konulmuş basın aracı tüm görkemi söndürebileceği gibi uygun açıya konulmuş bir araç organizasyonu olduğundan daha görkemli gösterebiliyor.
Ters ışığın isabet ettiği kürsü ise konuşmacı ile kitle arasındaki iletişimi koparabiliyor.''
Arslan'ın kaleme aldığı kitapta, ayrıca propaganda ve mitingde kullanılan araçların bakımına, parti bayrakları, lider ve aday fotoğraflarıyla süslenmesine de özen gösterilmesi gerektiği belirtiliyor.
Kitapta ayrıca, seçim propagandası yapan araçların, ezan okunduğu sırada ve okul önleri ile namaz vakti cami önlerinden geçişte sesinin kısılması yönünde uyarılarda da bulunuluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.