Adaso’da 'Gıda Sanayisi' Zirvesi

Adaso’da 'Gıda Sanayisi' Zirvesi

Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, Türkiye’nin tarıma dayalı gıda sanayisinde Avrupa’nın en büyük üreticisi haline geldiğini söyledi.

Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, Türkiye’nin tarıma dayalı gıda sanayisinde Avrupa’nın en büyük üreticisi haline geldiğini söyledi. Çomu, bilimsel ve Ar-Ge çalışmalarıyla üretimin artırılması ve dünya pazarında daha fazla pay alınması gerektiğini kaydetti.

Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) işbirliğiyle düzenlenen “Gıda Sanayiinde Gıda Mevzuatı, Etki Analizleri, Eğitim ve İşbirliği Sistemi Projesi’nin eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

Adana Sanayi Odası Salonu’ndaki toplantının açılışında konuşan Hüseyin Nuri Çomu, Türkiye’nin son 10 yılda doğru yatırımlar ve planlamalar sonucu tarıma dayalı gıda sanayisinde Avrupa’nın en büyük üreticisi haline geldiğini vurguladı. Gıdanın insanoğlunun varlığının en temel gereği ve dünyadaki öneminin tartışılmaz boyutta olduğunu belirten Çomu, “Artan nüfusa karşın kıt kaynakların daha verimli ve doğru kullanılması noktasında, gıda fiyatlarının artması, üretimin her geçen gün artan nüfusa karşı kısıtlı kalması gıda sanayisinin ve ürünlerinin stratejik önemini artırıyor.” dedi.

ADASO Meclisi Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, tarım ürünlerinin gıdaya dönüştürülmesi ve ihracata yönelik çaba gösterilmesinin Türkiye’nin dünya ve gıda ekonomisi içindeki önemini artırdığını anlattı. Son yıllarda gıda fiyatlarında görülen artışla birlikte verimliliğe ve bilinçlenen insanların taleplerini karşılamaya yönelik yatırım ve araştırmaların ön plana çıktığına işaret eden Çomu, “Türkiye gıda sanayisinde daha fazla bilimsel çalışmalar yapmak ve Ar-Ge faaliyetlerine daha çok kaynak ayırmak suretiyle gelişmiş ülkeler seviyesinde üretim yaparak mutlaka dünya pazarında daha fazla pay almalıdır.” diye konuştu.

Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) Genel Sekreteri Selçuk Maruflu da Adana’nın gıda sanayisi ve tarımın önemli merkezi olduğunu, Çukurova’nın verimli ovası ve yetiştirdiği ürünlerle gıda sektöründeki en büyük kuruluşları barındırdığını ifade etti. Maruflu, bu nedenle Çukurova’nın gıda sektörü açısından önemli ve büyük potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Projenin Avrupa Birliği fonları ile finanse edildiğine dikkat çeken Maruflu, AB’ye geçiş sürecinde tarım ve gıda en önemli fasıllar arasında olduğunu belirtti. Maruflu, şöyle konuştu: “Tarım ve gıda faslı kapanmamıştır, müzakereler devam etmektedir. Proje AB sürecinde Türkiye’nin aday bir ülke olarak AB’ye girmesinde gıda mevzuatı ve gıda yasalarıyla ilgili çalışmaların derlenmesi, Türk mevzuatının toparlanması, AB mevzuatı ile karşılaştırmalı olarak mukayese edilmesi ve AB çerçevesinde çıkarılan 6356 sayılı yasanın eksiklikleri ve Türkiye’de meydana getirdiği etki analizlerini kapsayan bir projedir.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Muhammet Demirtaş ve Uzman Ahmet Budaklıer, Avrupa Birliği Bakanlığı Katılım Politikaları Başkanlığı Uzman Yardımcısı Kamile Yüksel, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ali Rıza Tekin, öğretim üyeleri Doç.Dr. Coşkun Dalgıç ve Doç.Dr. Bülent Belibağlı konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, “Gıda Mevzuatı, Gıda’da Risk Analizi, Hijyen, Paketleme, Etiketleme” konuları anlatıldı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.