Adaso Başkanı Zeki Kıvanç, Sanayi Müzesi’ne Destek İstedi

Adaso Başkanı Zeki Kıvanç, Sanayi Müzesi’ne Destek İstedi

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Milli Mensucat Fabrikası’nın bulunduğu alandaki müze kompleksi kapsamında Adana Sanayi Müzesi kurulması çalışmalarında son aşamaya gelindiğini söyledi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Milli Mensucat Fabrikası’nın bulunduğu alandaki müze kompleksi kapsamında Adana Sanayi Müzesi kurulması çalışmalarında son aşamaya gelindiğini söyledi. Kıvanç, tarihi sanayi makinaları ve malzemeleri konusunda başta sanayiciler olmak üzere tüm Adanalılardan katkı ve destek beklediklerini bildirdi.

Müze Kompleksinin ilk etabı olan Adana Yeni Arkeoloji Müzesi’nin ihalesi tamamlanarak inşaatına başlandığını belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, toplam 68 bin 530 metrekarelik alanda kurulacak müze kompleksinin, Sanayi Müzesi’nin de yer aldığı ikinci etabındaki 28 bin metrekarelik kapalı alanda ise proje çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

Proje çalışmalarını sürdüren mimarlık firması ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri ile “Adana Sanayi Müzesi İstişare Toplantısı” gerçekleştirildiğini vurgulayan Kıvanç, öncelikli olarak Sanayi Müzesi’nde sergilenecek Adana sanayi tarihi ile ilgili eserler konusunda envantere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.
Sanayi Müzesi’nde, Adana Sanayi Tarihi’ne ilişkin sanayi makinaları ve malzemeleri, her türlü bilgi, belge, fotoğraf gibi dokümanların sergilenmesinin amaçlandığını belirten Kıvanç şöyle konuştu: “Başta tüm sanayicilerimiz olmak üzere, tüm Adanalılardan, fabrikalarında, evlerinde, bahçelerinde, köylerinde bulunan sanayi tarihine ilişkin sanayi makinaları ve malzemelerinin yanı sıra bilgi, belge ve fotoğraflarla ilgili odamız ile temasa geçmelerini, ellerindeki eserle ilgili bilgi vermelerini, Sanayi Müzesi çalışmalarına katkı ve destek sağlamalarını arzu ediyoruz. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Adana Sanayi Odası yetkilileri tarafından yapılacak araştırmalar sonucunda, bu sanayi makinaları ve malzemeleri, bilgi, belge ve fotoğraflar Sanayi Müzesi’nde sergilenmek üzere teslim alınacaktır.” dedi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.