Adana'da 200 Bin Kişiye Çocuk Felci Aşışı Yapılacak

Adana'da 200 Bin Kişiye Çocuk Felci Aşışı Yapılacak

Adana Valiliği, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Suriye’de vahşi çocuk felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğu açıklamasının ardından Adana’da 0-59 aylık çocukların tamamının aşılanacağını duyurdu.

Adana Valiliği, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Suriye’de vahşi çocuk felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğu açıklamasının ardından Adana’da 0-59 aylık çocukların tamamının aşılanacağını duyurdu.

Suriye ile uzun sınırı ve yoğun nüfus hareketleri nedeniyle Türkiye’nin de virüsün taşınması riski altında bulunduğu, Polio Sertifikasyon Komitesi tarafından Suriye ile sınır olan Gaziantep, Kilis, Hatay, Şanlıurfa, Şırnak, Mardin ve Suriyelilerin ülkemiz içinde göç yolu üzerinde büyük bir merkez olan Adana olmak üzere 7 ilde 0-59 aylık Türk yada yabancı uyruklu tüm nüfusa en az bir ay ara ile iki tur halinde Oral Çocuk Felci Aşısı (OPA) uygulaması yapılacağı bildirildi.

Birinci tur uygulamanın 18-24 Kasım tarihleri arasında yapılacağı belirtilen valilik açıklamasında, “Aşılama çalışmalarımız Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından oluşturulacak aşı ekipleri ve aşı istasyonları ile gerçekleştirilecektir. Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı aşı ekipleri kapı kapı Adana'daki tüm evleri gezecek, ayrıca tüm aile sağlığı merkezleri, hastaneler ve vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezlerinde aşı istasyonları kurulacak, böylelikle yaklaşık 200 bin çocuğumuza aşı uygulaması yapılacaktır.”

Valilik açıklamasında, aşı yaptıracak vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar şu şekilde açıklandı: Evlerine gelen aşı ekipleri Halk Sağlığı Müdürlüğüne ait yaka kartı taşıyacaklardır. Aşılar sadece 0-59 aylık çocuklara ağızdan iki damla verilmek suretiyle yapılacaktır. Çocuklarımızın normal rutin aşıları aile hekimliğince yapılmaya devam edilecektir. Çeşitli sebeplerle ekiplerce aşısı yapılamayan çocuklar için Aile Sağlığı Merkezince aşılar yapılacaktır.

Aşı yapılmaması gereken durumlar şöyle sıralandı: HIV enfeksiyonu veya evde HIV ile enfekte kişi olması. Yayılmış kanser hastalığı varlığı, lenfoma, lösemi, konjenital immün yetmezlik (doğuştan var olan bağışıklığın zayıf olması) yada HIV enfeksiyonu nedeniyle bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlar. Kemoterapi, radyoterapi veya başka bir nedenle kullanılan, ilaç veya tedavi (kortikosteroidler, alkilleyici ajanlar, antimetabolitler veya radyasyon) nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar. Ev temaslılarında bilinen immün yetmezlik (bağışıklık sisteminin baskılandığı) durumu.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.