Adana Organ Bağışında İkinci Sırada

Adana Organ Bağışında İkinci Sırada

Adana’nın organ bağışında İstanbul’dan sonra ikinci sırada olduğu bildirildi. Adana’da 2008 başından bu yana 3 bin 221 kişinin organ bağışında bulunduğu belirtildi.

Adana’nın organ bağışında İstanbul’dan sonra ikinci sırada olduğu bildirildi.

Adana’da 2008 başından bu yana 3 bin 221 kişinin organ bağışında bulunduğu belirtildi. Adana’nın bu rakamla 3 bin 742 bağışta bulunulan İstanbul’dan sonra Türkiye ikincisi olduğu kaydedildi.

Organ bağışıyla ilgili Adana Valiliğinden yapılan açıklamada, bağış sayesinde görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz makinasına bağlı geçirmek zorunda olan bir kişinin normal hayatına dönmesinin sağlanacağı ifade edildi.

Adana Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi’nin, Kayseri, Niğde, Mersin Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Kilis ve Adana olmak üzere 9 ile hizmet verdiği bildirilen açıklamada, merkezin bu illerdeki donör organizasyonunu ve eğitim çalışmalarını bölgedeki hastaneler ile yürüttüğü aktarıldı. Eğitim çalışmaları sonucu 2008 başından bu yana 3 bin 221 kişinin organ bağışında bulunduğu Adana’nın, İstanbul’un ardından Türkiye ikincisi olduğu bilgisi verildi. Adana bölgesinde bugüne kadar 163 kişinin organları aileleri tarafından bağışlanarak, 498 vatandaşın bu kişilerin organlarıyla hayata bağlandığı belirtildi.

Valilik açıklamasında, “2007 den beri organ bağışı konusunda tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana bölgesinde de oldukça yol kat ederek, 2008 yılında 12 olan donör sayısını 2012 yılında 41’e çıkarmıştır. 2013 yılında ise bugüne kadar bölgede 31 vatandaşımızın organları bağışlanmış olup, bu bağışın 13’ü Adana’daki kamu ve özel hastanelerde gerçekleşmiştir. Adana’daki bağışlar ile 2 kalp,10 karaciğer, 16 böbrek, 1akciğer, 2 kornea kullanılarak 31 kişiye nakil yapılmıştır. Türkiye’de Sağlık bakanlığı verilerine göre sisteme kayıtlı 20 bin 808 böbrek, 391 kalp, 2 bin 47 karaciğer 37 akciğer, 2 ince barsak 3 kalp kapağı, 235 pankreas ve 4 bin 852 kornea olmak üzere toplam 28 bin 375 kişi organ beklemektedir. Yine bakanlık verilerine göre kamu ile üniversite hastaneleri ve özel merkezlerde tedavi gören 55 bin 988 diyaliz hastası bulunmaktadır.” denildi.

Bu sayılar incelendiğinde organ bağışı konusunda toplumsal bilincin artırılması için çok şey yapılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada şöyle denildi: “Bu amaçla her yıl kutlanan 3-9 Kasım Organ Bağış Haftasında tüm Türkiye’de ve ilimizde kamu özel ve üniversite hastanelerinde etkinlikler düzenlenmektedir. Donörler adına Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde ‘hayata bağış hatıra ormanına fidan dikilecek, hafta ile ilgili stantlar ve eğitim etkinlikleri yapılacaktır. 18 yaşını doldurmuş aklı dengesi yerinde olan her vatandaşımız organlarını bağışlayabilir. Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız tüm kamu, özel, üniversite hastaneleri, toplum sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri ve sağlık müdürlüğüne başvurabilirler.”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.