"Adalet Çalışanları Ve Sorunları Unutulmamalı"

"Adalet Çalışanları Ve Sorunları Unutulmamalı"

ürk Büro-Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Kamil Taşkır, adalet çalışanları ve sorunlarının unutulmaması gerektiğini söyledi.Adli yıl açılışı dolayısıyla Aydın adliye binası önünde açıklama yapan Türk Büro-Sen Aydın Şube Başkanı...

ürk Büro-Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Kamil Taşkır, adalet çalışanları ve sorunlarının unutulmaması gerektiğini söyledi.

Adli yıl açılışı dolayısıyla Aydın adliye binası önünde açıklama yapan Türk Büro-Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Kamil Taşkır, adalet çalışanlarının unutulması gerektiğini söyledi. Taşkır, Türk Büro- Sen’in kurulduğu günden bu yana adalet çalışanlarının sorunlarını, gerek toplu pazarlık masalarında, gerek kurum idari kurullarında, gerekse alanlarda; kısacası tüm platformlarda dile getirdiklerini söyledi. Taşkır, “Sorunların çözümü için örgütlü gücümüzle demokratik mücadelemizi sürdürmekteyiz. Bu konuda 14 – 16 Eylül 2012 tarihleri arasında 81 ilimizden adalet çalışanlarının katılımıyla “Adalet Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştay düzenledik. Çalıştay sonuçlarını kitapçık haline getirerek başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Başbakan, Adalet Bakanı, Adalet Bakanlığı bürokratları, Cumhuriyet Başsavcılar ve tüm Bakanlıklara ilettik. Ne yazık ki Adalet Bakanı ve Bakanlık bürokratları kayıtsız kalarak, Adalet çalışanlarını yine görmezden geldi. Sendikamız, tespit edilen sorunların çözüme kavuşması için Adalet Bakan Yardımcısı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve Adalet Bakanlığı Genel Müdürleri ile defalarca görüşmelerde bulunmuştur. Diğer taraftan ise Sendikamız konunun ısrarla takipçisi olmuş, Adalet çalışanlarının sorunlarının çözüme kavuşması noktasında konuyla ilgili TBMM nezdinde kanun teklifleri, soru önergeleri verdirmek suretiyle girişimlerde bulunmuştur.” dedi.

Çözüm bekleyen sorunları dile getiren Taşkır, “Adalet personeli için adalet hizmetleri sınıfının oluşturulması. Adalet personelinin tamamına fazla mesai ücreti ödenmesi. Ulaşım ödeneğinin, tüm adliye çalışanlarına ödenmesi. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personele de ek gösterge verilmesi. Mübaşirler ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personelin, Genel İdari Hizmetler Sınıfına alınması. Adalet çalışanlarına fiili hizmet zammı getirilmesi. Adli Yıl açılış ayında tüm yargı çalışanlarına 1 maaş tutarında ikramiye verilmesi. Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile yüksek yargı organlarının tüm personeline, hakim ve savcılarda olduğu gibi brüt maaşlarının yüzde 10’u tutarında yargı ödeneği ödenmesi. Nöbet görevi verilen Adalet çalışanlarının, nöbet ücreti ve izinlerinde komisyonlar arasındaki uygulama farklılıklarının giderilmesi. Yemek, lojman ve kreş sorunlarının çözüme kavuşturulması. Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüklerinde çalışan personelin sorunlarının çözülmesi. Adalet çalışanlarının, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun kapsamına alınması. Adalet Bakanlığında çalışan 4/C’li personele kadro verilmesi. Sosyal tesislerden tüm personelin faydalandırılması. Adalet personelinin gerek adliye içinde gerekse adliye dışında can güvenliğinin sağlanması.” şeklinde konuştu.

Uygulamalarından dolayı hükümeti de eleştiren Taşkır, “AK Parti hükümeti son dönemlerde “paralel yapı” avı adı altında, hukukun üstünlüğünü ayaklar altına aldı. HSYK, Danıştay, Yargıtay gibi birçok kuruma müdahale etti. Anayasa’yı çiğnedi, hukuku elinde adeta bir oyuncağa çevirdi. Yargı bağımsızlığı ilkesi yok sayıldı. Bu da vatandaşlarımızın hukuka olan güvenini temelden sarstı. Bu durum uluslararası arenada da ülkemizin prestijini sarsmaktadır. Vatandaşın yeniden yargıya güveninin sağlanabilmesi için siyasi iktidar elini yargıdan çekmeli, hukuku daha fazla katletmemelidir. Son olarak, Adalet çalışanlarına, hakim ve savcılarımıza ve ülkemize; sorunların çözüldüğü, çalışanların mutlu olduğu, yargı bağımsızlığının korunduğu, başarılı bir adli yıl geçirmelerini diliyoruz.” dedi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.