Açılışı yapıldı ama dert bitmedi

Açılışı yapıldı ama dert bitmedi

Ankara Yolu üzerindeki alt geçitlerin kapattığı 1.Organize Sanayi Bölgesindeki girişte yaşanan rezillik bitmezken esnaflar hatanın bedelini kendilerinin ödediğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Ankara Yolu alt geçitleri, 1. Organize Sanayi Sitesi’nin Ankara Yolu girişini tamamen kapatmasının ardından bölgede bulunan 155 sanayi kuruluşunu zor durumda bırakmıştı. Geçidin kapatılması ile bölgede bulunan işletmecilerin zor günler yaşadığını dile getiren esnaflar, “Geçit kapatıldı. Ancak ne pisliği temizlendi ne eski bariyerler kaldırıldı. Olan giriş çıkışı kapatılan esnaflara oldu” diyerek tepkilerini dile getirdi.
Organize Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akbaş, bölgede üretim yapan 155 sanayi kuruluşunun amacının yalnızca para kazanmak olmadığını ifade ederken yapılan plansız çalışmaların faturasının sanayiciye ödetildiğini söyledi.
Akbaş, “Burada faaliyet gösteren firmalar, para kazanmanın yanı sıra istihdam, üretim ve ihracatla Konya, ekonomisine katkı sağlamanın peşinde. Bizler hiçbir zaman hizmet yapan insanların karşısında olmadık. Konya için, memleketimiz için bir çivi çakana minnettar kalırız. Ne var ki yapılan yatırımlar ve atılan adımlar doğru değil. Sanayi sitemizde yer alan arkadaşlarımızın tümü, bu yatırımlar konusunda bir eksiklik ve değerlendirme yanlışlığı olduğu düşüncesine sahipler” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi ile yeterince diyalog kuramadığı konusunda yapılan eleştirileri de değerlendiren Akbaş, “Ben daha önce belirttiğim gibi Büyükşehir Belediyesi ile diyalog kurmada sıkıntımız olmadığını, ancak endişe ve önerilerimizin yeterince dikkate alınmadığı noktasında problem yaşadığımızı bir kez daha söylüyorum. Ankara Yolu’nda en önemli sıkıntı 1. Organize Sanayi Girişi Kavşağı’nda yaşanıyordu. Buraya alt geçit yapıldı, ne var ki Bayrampaşa Caddesi, yani 1. Organize Sanayi bağlantı caddesi trafiğe kapatıldı. Burası kapatıldı tamam ama ne mantıklı bir açıklaması yapıldı ne de bizim bir fikrimiz alındı. Son olarak gelinen nokta ise ortada geçidin ne pisliği kaldırıldı, ne moloz yığınları temizlendi. Kapatılan geçitte halen ‘Dur geçmek yasak’ levhası var. Nereden geçecek ki zaten. Bizlere kapatılan geçit şimdi ata arabalarına ve diğer araçlara açıldı. Ne oldu binlerce lira harcandı sulama tesisatı yapıldı ama hepsi heba oldu gitti” diyerek geçidin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.
Akbaş, son olarak hızlı tren projesine de değinirken, “Hızlı trenin ne zaman ne şekilde biteceği belli değil. Ama biz Konyalı olarak biteceği inancıyla görüş bildiriyoruz. En azından hızlı tren gelene kadar geçit açık kalabilirdi. Ne zaman biteceği belli olmayan bir proje için bu kadar sanayiciyi yıllarca mağdur etmenin bir manası yoktu” diyerek yetkililere sitemlerini iletti.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.