Açıklama talihsizlik

Açıklama talihsizlik

Genelkurmay Başkanlığının Balyoz davası kapsamında mahkemenin tahliye taleplerinin reddi yönündeki kararına karşı yaptığı açıklamayı hukukçular, hukuk adına talihsizlik olarak değerlendirdi.

Hukukçular bir araya gelerek Genelkurmay Başkanlığı’nın devam eden yargılamayla ilgili açıklamasına tepki gösterdi. Halkın Avukatları Platformu öncülüğünde Bera Otel’de bir araya gelen Aksiyoner Hukukçular Derneği, Denge Hukukçular Derneği, Baran Hukukçular Derneği üyeleri medya marifetiyle davları inkitaya uğratmaya matuf müdahalelerin tüm hızıyla devam ettiği vurgulandı. Halkın Avukatları Platformu Sözcüsü Av. Süleyman Küçüksucu, Genelkurmay Başkanlığı’nın bir mesleki dayanışma ve koruma içgüdüsü içerisinde icra edildiği görüntüsü verdiği belirterek, her fırsatta yargı kararlarına saygı duyduklarını ifade eden bur kurumun baskılar altında ezildiğinden dolayı böyle bir açıklama yapma gereği duyduğunu iddia etti.  “Başbakanlık Genelkurmayın amiri olması sebebiyle bu tür açıklamalar karşısında gerekeni yapmalıdır” değerlendirmesinde bulunan Av. Süleyman Küçüksucu, “Aklına her gelenin başıbozuk bir görüntü içinde kendi görev alanı dışında beyanatlar verilmesine engel olunmalı. Bu personeli derhal görevden almalıdır. Türk ordusu tepkili tutuklamalara şerh düşüldü gibi zihinlerde ve dış dünyada meydana gelmesi muhtemel görüntünün derhal önüne geçilmelidir. Çünkü yargının tasarruflarını hiçbir devlet kurumu eleştiremez” dedi.
Denge Hukukçular Derneği Başkanı Av. Erhan Şahin, Genelkurmay’ın Balyoz davasına ilişkin olarak mahkeme heyetinin tahliye taleplerinin reddi yönündeki kararına karşı hukuk dışı bir açıklama yaptığını söyledi. Bu açıklamayı hukuk devleti adına talihsizlik olarak değerlendiren Av. Erhan Şahin, şunları kaydetti: “Türkiye bir hukuk devletidir. Yargı suç şüphesi üzerine hareket geçmiş ve olaya el koymuştur. Meşruiyetini hukuktan almış bir kamu kurumu hukuk kurallarına uymak ve saygı göstermek zorundadır. Devam eden hem de kendi içinden neşet etmiş kişilerin yargılandığı bir dava hakkında beyanda bulunmak suçtur. Bu tür açıklamalar yargı sürecinin sağlıklı bir şekilde yürümesine engel olmaktadır. Adalet önünde herkes eşittir. TSK personeli olmak, hakim, savcı, avukat olmak, gazeteci, profesör olmak, çalışan veya işsiz olmak kimseyi adalet önünde avantajlı veya dezavantajlı konuma getirmez.”
HASAN AYHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.