ABD'den Türkiye'yi zora sokacak onay!

ABD'den Türkiye'yi zora sokacak onay!

ABD Senatosu, İran'a yeni ekonomik yaptırımlar öngören paketi onayladı.

Amerikalı senatörler Bob Menendez, Mark Kirk ve Joe Lieberman tarafından hazırlanan önlemler paketi, Senato'da görüşülen Ulusal Savunma Yetki Yasası'na eklenmesi istemiyle yapılan oylamada 0'a karşı 94 oyla kabul edildi. Paketin Kongre'den geçmesi ve ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasına sunulabilmesi için Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor.

İran 'ın enerji, liman, nakliyat ve gemi sanayi sektörleriyle iş yapılmasına yaptırımlar getiren paket, bu ülkeye grafit, alüminyum ve çelik gibi, gemi sanayi ve nükleer sektörlerle alakalı ürünler satan veya tedarik eden bireylere cezalar öngörüyor.

Paket, İran'ın yaptırımları atlatmaya dönük çabalarını önleme noktasında, bu ülkeye kıymetli madenlerin satışı ya da transferini yasaklamaya dönük tedbirler de getiriyor.

İran'a karşı hazırlanan yeni yaptırımları içeren tasarıyı hazırlayanlardan Demokrat Partili Senatör Robert Menendez, "Mesajımız açıktır. Pencere kapanıyor. Bekleme oyunu artık sona erdi" dedi. Demokrasileri Savunma Vakfı Başkanı Mark Dubowitz ise, tasarının Türkiye 'den İran'a altın akışını durdurmak için hazırlanmış hükümler de içerdiğini söyledi.

Dubowitz, "Türkiye'ye bu esnekliği tanıdıktan sonra artık Senato gaz karşılığında altın düzeninin devamına hoşgörüyle bakmayacaktır" diye konuştu.

Bankacılık sektörü üzerindeki yaptırımlar nedeniyle Türkiye İran'dan aldığı gazın bedelini TL olarak ödüyor. İran ise kendisine ödenen TL ile altın alıyor ve kuryelerle Dubai'ye gönderdiği bu altını daha sonra ülkeye sokuyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.