ABD'den İsrail'e gizli kaynak

ABD'den İsrail'e gizli kaynak

Muhalif düşünür ve dilbilimci Noam Chomsky ABD'deki Yahudi lobisinin ülkenin dış politikası üzerinde önemli bir etkisi olduğunu söyledi.

Muhalif düşünür ve dilbilimci Noam Chomsky, Türkiye'nin Suriye krizinin çözümüne yönelik siyasetine dikkati çekerek ''Türkiye, Suriye krizinde etkin bir rol oynuyor'' dedi.

Noam Chomsky, Filistin İslam Üniversitesi'nin düzenlediği Uluslararası Uygulamalı Dilbilim ve Edebiyat Konferansı'na katılmak üzere geldiği Gazze'de AA muhabirinin sorularını cevapladı.

ABD'li dilbilimci, Türkiye'nin başlangıçta Suriye meselesine müdahil olmadığını, daha sonra Beşşar Esed'e karşı bir tutum izlediğini ifade ederek ''Türkiye, Suriye krizinde etkin bir rol oynuyor'' ifadesini kullandı.

''ABD Esed sonrasını öngöremiyor''

Türkiye'nin son yıllarda Arap ülkelerinde yaşanan devrimleri destekleyen rolüne işaret eden Chomsky, Türkiye'nin, Libya meselesinde olumlu bir rol üstlendiğini ve NATO'nun ülkedeki askeri müdahalesine katılmadığını hatırlattı.

Amerika'nın Arap devrimleri karşısındaki siyasetini ise Chomsky, ''ABD, ancak çıkarlarına hizmet eden durumlarda müdahaleyi gündemine alıyor'' şeklinde değerlendirdi.

Chomsky, ''ABD, eski Libya lideri Muammer Kaddafi'den sonra iktidara kimlerin gelebileceğini tahmin ettiği için ve Kaddafi'nin değişken bir şahsiyete sahip olmasından ötürü Libya devrimine müdahale etmişti. Ancak Suriye'deki Esed rejiminin yıkılmasından sonra yerine kimlerin geleceğini öngöremediğinden müdahale etmedi'' diye konuştu.

Noam Chomsky, Gazze'de Filistinli entelektüellerle yaptığı görüşmede ise ABD'nin demokrasi politikasını eleştirerek, ''ABD, dilinden hiç düşürmediği 'demokrasiyi' sadece çıkarlarına hizmet ettiğinde kullanıyor'' görüşünü dile getirdi.

"ABD, Ortadoğu'daki çıkarlarını koruması için İsrail'e her yıl milyarlarca dolar aktarıyor''

ABD'nin Ortadoğu ve Arap ülkelerine yönelik politikasını değiştirmeyeceğini belirten düşünür, ABD'deki Yahudi lobisinin ülkenin dış politikası üzerinde önemli bir etkisi olduğunu savunarak, ''ABD, Ortadoğu'daki çıkarlarını koruması için İsrail'e her yıl milyarlarca dolar aktarıyor'' dedi.

Noam Chomsky, ABD ve İsrail'in Gazze politikaları hakkında şunları söyledi:

''ABD ve İsrail, bir yandan Gazze'de ambargo uygularken, diğer yandan ise bölgeye yardım edilmesine izin veriyor. Böylelikle Gazze halkının ''ölmeyecek'' kadar hayatta kalması sağlanıyor.''

İsrail ve ABD'nin, Doğu Kudüs'ün hakimiyeti hakkında anlaşmazlık yaşadıklarına işaret eden Chomsky, ''İsrail yerleşkelerle ve askeri bölgeleri ele geçirerek Batı Şeria'nın yüzde 60'ını ele geçirmiş durumda'' diye konuştu.

Filistinli mülteciler

Konuşmasında Filistinli mülteciler sorununa da değinen Chomsky, ''Bu sorunun tek çözümü 1967 sınırları baz alınarak, iki devletli bir yapının oluşturulmasıdır. Bölgede oluşturulacak iki uluslu bir devlet Arap, Yahudi çatışmasını durduramaz'' dedi.

Dil, edebiyat, felsefe ve siyaset alanındaki araştırmalarıyla dünya çapında itibar sahibi olan Noam Chomsky, ABD dış politikasına eleştirel yaklaşımı ve İsrail işgaline tepkisiyle tanınıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.