Ab Onayladı, Rusya’ya Yeni Yaptırımlar Yarın Yürürlüğe Giriyor

Ab Onayladı, Rusya’ya Yeni Yaptırımlar Yarın Yürürlüğe Giriyor

Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’ya yönelik yeni yaptırım kararı alan AB, 12 Eylül’den itibaren yeni paketi uygulamaya başlayacak. Itar-Tass’a konuşan AB kaynağı, “AB büyükelçileri toplantısı sona erdi. Yeni yaptırımlar AB Resmi Gazetesi’nde...

Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’ya yönelik yeni yaptırım kararı alan AB, 12 Eylül’den itibaren yeni paketi uygulamaya başlayacak.

Itar-Tass’a konuşan AB kaynağı, “AB büyükelçileri toplantısı sona erdi. Yeni yaptırımlar AB Resmi Gazetesi’nde 12 Eylül’de yayınlanarak uygulamaya konuyor… Ukrayna’da yaşanan gelişmelere bağlı olarak yeniden gözden geçirilebilir ya da tamamı ile iptal edilebilir…” dedi.

Rusya’nın petrol ve bankacılık sektöründe devlet şirketlerini hedef alan yeni yaptırımlar Rusya ekonomisini zora sokacak. Rosneft gibi dev petrol şirketlerinin AB ülkelerinden kredi kullanımı yasaklanırken, çift yönlü teknoloji transferi ve savunma sanayi de yasak kapsamına alındı.

YAPTIRIMLARA RUSYA KARŞILIK VERECEK

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç yeni yaptırım kararının uygulamaya konmasının dostça bir tutum olmadığını, tüm tarafların çıkarlarını olumsuz etkilediğini söyledi. Lukaşeviç yaptırımlara karşılık gerekli tedbirlerin alınacağını ve ekonomilerine verilen zararın değerlendirileceğini ifade etti.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de ek yaptırımların uygulamaya konması durumunda, Rusya’nın hava sahasını kapatabileceğini ifade etmişti. Medvedev’e göre bu durumda bir çok Avrupa havayolu şirketi iflasın eşiğine gelebilir.

Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi için Duşanbe’ye giden Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zirve çerçevesinde yeni yaptırımları değerlendirmesi bekleniyor.

Rusya’ya yönelik yaptırımlar Ukrayna’da ateşkesin uygulanmasına paralel olarak değerlendirilecek. Minsk’te Temas Grubu’nun 12 maddelik protokolü imzalamasının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 5 Eylül’de iç savaşın yaşandığı Donbas’ta ateşkes ilan etmişti.

Nisan ayında patlak veren iç savaştan bu yana ilk kez doğu Ukrayna’da tansiyonun düştüğü ifade ediliyor.

Mart 2014’den ilk yaptırımları uygulamaya başlayan Batılı ülkeler, Rusya’dan 420 kişiyi kara listeye aldı ve 143 şirketin ticari faaliyetlerini sınırlandırdı. ABD, Norveç, Avustralya, Japonya ve Kanada’nın da destek verdiği yaptırımlara Rusya gıda ithalatını durdurarak karşılık verdi.

AB üyesi 28 ülke lideri geçen hafta Rusya’ya karşı yaptırım kararı almış, ateşkes ilanının ardından birkaç gün daha gelişmeleri izlemeyi kabul etmişti.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.