'90. Yılında Lozan Ve Türkiye Cumhuriyeti' Konulu Sempozyum Başladı

'90. Yılında Lozan Ve Türkiye Cumhuriyeti' Konulu Sempozyum Başladı

Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Atatürk Kültür, Dil ve tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen ’90.

Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Atatürk Kültür, Dil ve tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen ’90. yılında Lozan ve Türkiye Cumhuriyeti’ konulu uluslararası sempozyum başladı. Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde yapılan ve 15 Kasım’a kadar devam edecek sempozyum 3 ayrı salonda gerçekleştirilecek. 22 oturumun yapılacağı sempozyumda 70’in üzerinde bildiri tartışılacak. Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü Beyaz Ev Balo Salonu’nda yapılan açılış programına Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, Atatürk Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Çağlar, Danıştay Başsavcı Mevlut Çetinkaya, Yunus Emre Enstitü Başkanı Hayatı Develi, çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenci katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu Lozan Barış Antlaşması’nın yeni Türk devletinin uluslararası alanda bir belgesi olduğunu ve diğer barış anlaşmalarının aksine bugüne kadar geçerliliğini koruduğunu söyledi. Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasından sonra cumhuriyet ilan edildiğini hatırlatan Sofuoğlu, “İçinde bulunduğumuz yıl Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının ve Cumhuriyet’in ilanının 90. yılıdır. Her iki tarihi vakayı bilgi şöleni çerçevesinde içe alıp tartışmayı uygun gördük. Bu sempozyum Cumhuriyet tarihi alanında çalışan değerli akademisyenleri bir araya getirmiştir. Sempozyumumuza yerli ve yabancı bilim insanlarından çok sayıda katılım olmuştur. Sempozyuma tebliğ sunacak, oturum yönetecek, yerli ve yabancı bilim insanlarından 96 kişinin katılımı ile 2 gün boyunca 3 ayrı salonda yapılacak. 22 oturum gerçekleşecektir ve 70’in üzerinde bildiri tartışılacaktır” dedi.

Türkler Lozan Barış Antlaşması ile birinci Dünya Savaşı galipleri karşısına mağdur edilemeyen bir millet olarak çıkmış ve diğer mazlum milletlere örnek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ali Çağlar ise “Mustafa Kemal Atatürk’ün diğer ülkeler tarafından siyasi, iktisadı ve hukuki bağımsızlığımızın diğer ülkeler tarafından tescili olarak tanımladığı Lozan Barış Antlaşması 90. yılını değerlendirmek üzere buraya teşrif eden bütün bilim insanlarına şükranlarımızı sunuyorum” ifadelerini kullandı.CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.